Gündem Haberleri

  Güler: Çevre anamız madencilik babamız

  Hürriyet Haber
  28.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Kaz Dağları’ndaki tartışmalar üzerine "Çevre anamız, madencilik babamız. Bir de turizm çıktı, üçünü de seviyoruz" derken, "Ülkemizin çıkarları ne doğrultudaysa bunu uygulamaktan çekinmeyeceğiz. Çünkü her şeyi insan için yapıyoruz" dedi.

  ALTIN madeni arama ve sondaj çalışmalarının yapıldığı Kaz Dağları’nda süren tartışmalar üzerine, "Eğer bir yanlışımız varsa üstesinden rahatlıkla geliriz" diyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, uygulamanın ülke çıkarları doğrultusunda olacağını söyledi. Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nın düzenlediği "Kaz Dağları’nda Madencilik Turizmcilik ve Çevre" panelinde konuşan Güler, "Çevre annemiz, madencilik babamız, bunun üzerine birde turizm çıktı, üçünü de seviyoruz. Üçü içindeki dengenin hiç birinin lehine gidecek şekilde bozulmaması gerekli. Ekonomi, insanlık ve çevre anlayışımız budur" dedi.

  69’DAN BERİ SONDAJ YAPILIYOR: Madencilerin yörede özenle çalışması gerektiğini, aksi takdirde izin vermeyeceklerini belirten Güler, şöyle konuştu: "Kaz Dağları’na inceleme yapması için maden İşleri Genel Müdürlüğü ve bakanlıktan iki ayrı grup müfettişler gönderdim. Bakıyorum maden aramalarıyla ilgili çok değişik şeyler söylendi. Burada 1969’dan beri sondaj yapılıyor. Bütün doneleri inceledik. Çevre ve Orman Bakanlığı da bir grup gönderdi. Onların da donelerini aldık. Bölgeyi kendimde gördüm. Maden çalışmalarının en karışık olduğu söylenen yere indik. Orada da gözlemimizi yaptık. Eğer bir yanlış varsa bunun üstesinden çok rahatlıkla gelebiliriz. Buranın çevreye duyarlı, çok takdir ettiğimiz bir halkı var. İlginç protestolara hiç gerek kalmadan, enine boyuna tartışabiliriz. Bununla ilgili uzman arkadaşlarımla ben her zaman için hazırız."

  MADENCİLİĞİ İHMAL EDEMEYİZ: Çevrecilerin sorularını da yanıtlayan Güler, son günlerde ilgisini en çok çeken konunun, 1969 yılından beri bu bölgede maden faaliyetlerinin yürütüldüğünü, ancak son zamanlarda kamuoyuna yansımasının ilginç olduğunu belirtti. Madenciliği hiçbir zaman ihmal etmeyeceklerini anlatan Güler, ettikleri takdirde camı, demiri, çeliği olmayan bir ülkede yaşanılması gerektiğini dile getirdi. Dedikodu kirliliğiyle halkın ekonomisinin olumsuz yönde etkilendiğini söyleyen Güler, madenciliği de çok önemsediklerini, Türkiye’nin dünyada altın ithalatı açısından ikinci sırada yer aldığını kaydetti. Altın tüketiminde ise Türkiye’nin Hindistan’dan sonra ikinci sırada bulunduğunu belirten Güler, "5 milyar dolarlık altın ithalatımız var. Üstelik rezervler açısından dünyada yedinci sıradayız" dedi. Güler, madenlere verilen arama ve işletme ruhsatlarının ayrı olduğunu, bu nedenle ayrı ayrı değerlendirildiğini belirtti.

  BİLİMSEL GÖRÜŞLER ÖNEMLİ: Bazı çevreciler Bakan Güler’in konuşması sırasında tepkilerini dile getirirken, Çanakkale Valisi Orhan Kırlı konuşmasında, "Kaz Dağları gibi harika bir doğal yapının korunmasına yönelik endişeleri nasıl makul karşılayabiliyorsak, altın arama konusunda uzman kuruluş ve otoritelerin işletme ve koruma teknolojileri konusunda ortaya koyacağı bilimsel görüşleri o kadar dikkate almamız gerekiyor" dedi.

  Maden Kanunu’nda gerekli düzenlemeler yapılacak

  MADEN arama çalışmaları konusunda gerekli hassasiyeti göstereceklerini dile getiren Hilmi Güler, Maden Yasası’nda zaten bir değişiklik yapılmasının düşünüldüğünü vurguladı. Bununla ilgili çalışmaların 8 bakanlık ve 16 kurumu ilgilendirdiğini belirten Güler, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın da bu konuyla çok ilgili olduğunu belirtti. Çevre konusunda ise AB normlarına uygun hareket edildiğini söyleyen Güler, "İsveç, Almanya, Belçika ne yapıyorsa, biz onlardan daha hassas bir şekilde bunu sürdürüyoruz. Bu hassasiyete rağmen, ’bazı hassasiyetler niye katı oluyor’ merak ediyoruz. Ülkemizin, milletimizin çıkarları ne doğrultudaysa bunu da uygulamaktan çekinmeyeceğiz" diye konuştu.

  Mevcut yasaya göre burada yanlışlık yok

  KAZ Dağları’ndaki maden arama çalışmalarını inceledikten sonra şikayetleri nasıl değerlendirildiğinin sorulması üzerine, "Bazı abartılar ve bilgi kirliği var" diyen Hilmi Güler, şöyle konuştu: "Burada mevcut yasaya göre herhangi bir yanlışlık yok. Yalnız burada madencilerimizin de daha düzenli, özenli çalışması lazım. Onlarla ilgili önerileri ayrıca inceleyeceğiz. Zaten sivil toplum kuruluşlarının görüşlerini de yazılı olarak aldım. Ayrıca buraya 8 genel müdürle geldik. Onlarda inceleme yapacak."
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı