GeriGündem Güler: "Bütün gücümüzle Taksim'de olacağız"
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Güler: "Bütün gücümüzle Taksim'de olacağız"

İstanbul Valisi Muammer Güler, 1 Mayıs'ta çevre illerden alınacak 3 bin 500 polis takviyesiyle bütün güçleriyle Taksim'de olacaklarını belirterek, “Huzur ve güven içinde geçmesini beklediğim bu 1 Mayıs, gelecek yıllar için önemli bir referans olacaktır. Yeni bir başlangıç teşkil edecektir” dedi.

Vali Güler, 1 Mayıs'a yönelik alınan güvenlik ve ulaşım önlemlerine ilişkin AA muhabirine açıklama yaptı. Altı işçi ve memur konfederasyonunun Taksim Meydanı'nda kutlama için ortak başvuruda bulunduklarını hatırlatan Vali Güler, yasaya göre miting alanı olmamasına rağmen 32-33 yıldan beri ısrarla dile getirilen bu talebi, Hükümetten gelen konunun çözümü yönündeki talimatları dikkate aldıklarını söyledi. Vali Güler, “yeni bir gerilime izin vermemek için demokratik açılımın getirdiği bir serbestlik ortamı içinde, hatta birtakım tabuların da yıkılması amacıyla Taksim Meydanı'nı, kutlama için tahsis ettiklerini” belirtti.
Sendikalar ve emniyet yetkililerinin, alınan tedbirleri karşılıklı olarak planladıklarını, yarın saat 14.00'de yapılacak İstanbul İl Güvenlik Komisyonu Toplantısı'nda, çalışmaların son bir kez değerlendirileceğini bildiren Güler, trafik ve güvenliğe ilişkin detaylı bilgilerin toplantıdan sonra verileceğini söyledi.

Muammer Güler, Taksim'in, ticaret, turizm, kültür, konaklama ve eğlence mekanı olması nedeniyle böyle büyük bir etkinliğin trafik, ulaşım, diğer kamu hizmetleri, orada bulunan insanların günlük hayatları veya İstanbul'un genelini etkileyebilecek birtakım olumsuzlukların yaşanmasına neden olabileceğine işaret ederek, beklentilerinin bu günün amacına uygun olarak kutlanması olduğunu ama geçmiş yıllarda yaşanan olumsuzlukların da hemen akla geldiğini söyledi.

Daha önceki yıllarda, alanı, “emekçilerin gücünü kullanmak suretiyle illegal faaliyetlerin veya yasa dışı birtakım gösterilerin merkezi haline getirmek isteyenlerin” olduğuna işaret eden Güler, bu tür şeylerin olabileceğini düşündüklerini, bu nedenle sendikalarla ortak önlemler aldıklarını anlattı.

Güler, sendikaların görevlendireceği kişilerin alan içinde olacağını, emniyetin oluşturacağı geniş bir bariyer içinde insanların düşünce ve ifade özgürlüklerini en iyi şekilde kullanabileceklerini, bu arada başkalarının haklarının kullanılmasına engel olunmaması bakımından trafik, güvenlik, ulaşım, sağlık gibi diğer tedbirlerin alındığını kaydetti.

Vali Güler, katılımcıların Dolmabahçe, Halaskargazi ve Şişhane tarafından üç ayrı koldan yürüyerek Taksim'e geleceklerini belirterek, güvenlik tedbirlerine ilişkin şu bilgileri verdi:
“Divan Kavşağı'nda, Tarlabaşı'nda Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü ve Gümüşsuyu Hastanesi önünde oluşturacağımız kontrol noktalarından emekçileri alana kontrollü olarak alacağız. Sendikalardan oluşan tertip heyetinin öngördüğü sloganlar, afişler, pankartlar, flamalar, hatta konuşmalar konfederasyonlar tarafından belirlendi. Biz de kendilerine yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bazı olumsuzlukların yaşanmaması için İstiklal Caddesi, Sıraselviler ve Kazancı Yokuşu'nu tümüyle giriş ve çıkışa kapatacağız. Ve alan içerisinde ağırlıklı olarak sendika görevlileri bize alınacak tedbirlerde yardımcı olacaklar. Polisimiz geniş bir güvenlik ağı oluşturacak. İstanbul polisi ve dışardan da 3 bin 500 polis takviyesiyle bütün gücümüzle Taksim'de olacağız. İstanbul'da 33 bin polisimiz var. Biz tabii gerekirse jandarma ve diğer kuvvetleri planlama içine aldık. Dışardan gelen 3 bin 500 kişilik emniyet gücünü de kattığımızda yeteri kadar kişiyle İstanbul'da, diğer emniyet ve güvenlik tedbirlerini de aksatmadan, günlük hayatı hiç etkilemeyecek bir tedbir planlaması içinde bu önlemleri alacağız.”

“BU 1 MAYIS GELECEK YILLAR İÇİN REFERANS OLACAK”

Vali Muammer Güler, “Geçmişte o alanda önemli sıkıntılar yaşanmıştır. Bunun tekrar yaşanmaması, emek ve dayanışmanın bir şölen halinde, öteki yıllarda da rahatlıkla kutlanabilmesi ve İstanbulluların da bundan bir zarar görmemesi, oraya gelen insanların da herhangi bir sıkıntı yaşamaması açısından sendikalarımızın çok duyarlı davranacaklarına inanıyoruz. Demokratik açılımın getirdiği, milli birlik ve kardeşlik ortamı içinde buna uymayacak davranışlardan kaçınılmasını istiyorum” dedi.

1 Mayıs şölenine katılacak herkesin coşkuyla bu işe iştirak etmesini ve bu işin kendi disiplini, kuralları ve amacı içinde gerçekleşmesini dilediklerini ifade eden Güler, “Bu 1 Mayıs, gelecek yıllar için önemli bir referans olacaktır. Yeni bir başlangıç teşkil edecektir. Geçmişte yaşanan sıkıntıları akla getirmeyecek bir düzenleme de olacaktır” diye konuştu.

“HUZUR VE GÜVEN İÇİNDE GEÇMESİNİ İSTİYORUM”

Güler, alan içinde emniyetin güvenlik önlemlerinin olacağını ancak ağırlıklı olarak tek tip kıyafet giymiş sendika yetkililerinin güvenlik önlemi alacağını belirtti.
Hem barikatların bulunduğu alanda hem de giriş çıkış noktalarında ve polisin bulunması gereken yerde yeteri kadar polisin olacağını, kürsü ve mikrofonun bulunduğu bölümün güvenliğinin de sendikalar tarafından sağlanacağını belirten Güler, diğer hassas alanlarda sendikaların kendilerine yardımcı olacağını anlattı.
Muammer Güler, “1 Mayıs'ın huzur ve güven içinde geçmesini istiyorum. Tabii aynı günün akşamında iki maç var. Onların ertelenmesi cihetine gitmedik. Saat 20.00'de Kadıköy'de ve Olimpiyat Stadı'ndaki maçlar bunları etkilemeyecek. Etkinlik 10.00-16.00 arası için öngörülmüştür” dedi.

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ulaşımı en az etkileyecek şekilde bir düzenleme düşündüklerini dile getiren Güler, ulaşımla ilgili şu bilgileri verdi:
“Yürüyüş kollarının başlayacağı Dolmabahçe, Şişli ve Şişhane'den itibaren Taksim, araç trafiğine kapatılacak. Buradan sonra geniş bir alanda bariyerle güvenlik çemberi oluşturulacak. Metro, Mecidiyeköy'e kadar gelecek. Kabataş-Taksim arasında hizmet veren füniküler çalışmayacak. Bariyerli alan içine toplu ulaşım araçları giremeyecek. Alternatif güzergahlar oluşturuldu. Sahil yolu, E-5 yolu gibi güzergahlar kullanılacak.”

Vali Güler, bu yıl yaşanacak sıkıntıların gelecek yıllar için sıkıntıları da beraberinde getireceği uyarısında bulunarak, “Ben emekçilerimizin de sendikalarımızın da bunun kıymetini bileceğini ve bu günün kutlaması yapılırken başkalarının özgürlüklerinin hatta tüm İstanbulluların bundan rahatsız olmayacağı bir ortam yaratılmasını bekliyorum. Belki önümüzdeki yıllar daha geniş kutlamalar, daha geniş programlarla Emek ve Dayanışma Günü'nün kutlanması mutlaka gündeme gelecektir” dedi.

Alan içinde istenmeyen olaylara karşı emniyetin gerekli tedbirleri aldığını da belirten Güler, şunları kaydetti:
“Polis, planlamasını yaparken her durumu, en riskli ihtimalleri de nazara alır. Bunun mutlaka tedbiri planlanmıştır. Emekçilerin kalabalıklarını fırsat bilerek, onların bu gününden istifade etmeye çalışarak, birtakım yasa dışı eylemleri gerçekleştirmek isteyenler olacaktır. Bunların tolere edilmesi, o davranışlardan uzak tutulması konusunda elbette sendikaların da görevleri var. Emek ve dayanışmanın konuşulduğu, onun kutsallığı üzerinde şölenin yapıldığı bir gün olacaktır elbette. Bunu yapmak isteyenlerle ilgili elbette polisimizin tedbirleri olacaktır. Yasa dışı hiçbir davranışa izin verilmesi mümkün değildir. Yasa dışı işler yapanların elbette adli yönden takipleri de söz konusudur. Biz bunların yaşanmamasını diliyoruz ama şunu söylemek istiyorum: Yasa dışı işe soyunanlar, bunun karşılığını mutlaka göreceklerdir. Bundan kimse şüphe duymasın. Devletin kanunları vardır. Anayasa ile öngörülen kanunların öngördüğü önleyici tedbirlere veya ceza, suç teşkil eden davranışlara karşı elbette kanunun gereğini yapmak bizim yasal görevimizdir.”

İSTANBULLULARA ÇAĞRI

Vali Güler, İstanbullulardan da anlayışlı olmalarını, tedbirlerini almalarını istedi.
1 Mayıs'ın, cumartesi gününe denk gelmesi nedeniyle sadece yarım gün sürecek önlemlere İstanbulluların toleransla yaklaşmalarını beklediklerini ifade eden Güler, “İşçilerimiz, coşkuyla bugünlerini idrak etsinler. Yıllardan beri süren ve Taksim'i tabu haline getiren anlayışı, geçmişte yaşanan o sıkıntıları da tekrar açmak istemiyorum. İnşallah bir daha o sıkıntılar yaşanmayacak. Bir şölen olarak Emek ve Dayanışma Günü kutlanmış olacak” dedi.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle