Gündem Haberleri

  Güler: Bakü-Ceyhan'la önemli avantaj elde edeceğiz

  A.A.
  26.02.2006 - 17:18 | Son Güncelleme:

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Bakü-Ceyhan petrol boru hattının gerçekleşmesi durumunda Türkiye'nin petrol boru hatları bakımından dünyada kuzey güney ekseni doğrultusunda önemli bir avantaj kazanacağını söyledi.

  Gazi Belediyesi Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen partisinin Samsun Merkez İlçe 2. Olağan Kongresi'ne katılan Güler, bir çok iktidarın altıncı aydan itibaren yıpranmaya başladığını belirterek, AK Parti'nin ise 3,5 yıldır giderek artan bir ilgiyle yoluna devam ettiğini söyledi.
  AK Parti'nin halkın içinden geldiğini kaydeden Güler, “Bu görevlere kendimize iş aramak için gelmedik. Bir şey olmak için değil, bir şey yapmak için geldik. Bu parti ihtiyaçtan doğdu. Bilimsel bir metot kullanılarak hazırlıklı olarak geldik. Bu hazırlıklar içinde en önemli projemiz, 'Ulusal Uzlaşma ve Toplumsal Plan Projesi'ydi. Çok şükür güveni oluşturduk, ulaşmayı da oluşturuyoruz” diye konuştu.
  AK Partili olmanın gururu ve şuuruyla olaylara yaklaştıklarını belirten Güler, “Biz burada bir düşünce değişikliği yaptık, bir zihniyet değişikliği yaptık” dedi.
  Yaptıkları çalışmaların eski düşüncelerle anlaşılamayacağını ifade eden Güler, şunları kaydetti:
  “Mutlaka yeni bir bakışla, yeni bir vizyonla, yeni bir açıdan olaylara bakmamız lazım. Bu bakımdan bizi eski alışkanlıkları olan insanlar anlayamazlar. Onun için de bizim partimizin artık diğer partilerin devamı olma gibi bir durumu söz konusu değildir. Bizim halka yukardan bakma gibi bir alışkanlığımız kesinlikle olamaz. Tevazu, alçak gönüllülük var. Biz sadece akıl partisi değil, aynı zamanda gönül partisiyiz.”

  -ÇEAŞ VE KEPEZ-

  Sorunları risk almak pahasına da olsa cesaretle çözdüklerini kaydeden Güler, Uzan Grubu'yla ilgili yapılan işlemlere de değinerek, şunları kaydetti:
  “Bu ÇEAŞ ve KEPEZ meselesi evvelden de vardı. O ailenin, biliyorsunuz uygulamalarındaki bir takım yanlışlıklar daha evvelde vardı. 11 baraj, 43 trafo merkezi, 2058 yılına kadar devam edecekti. Hanginizin böyle bir kira kontratı var, anlaşması var. 2058 yılına kadar. Biz bu yasa dışılığa 'dur' dedik. Bunun neticesinde ne oldu, 700'e yakın dava var şu anda. En sonunda bir tanesi daha açıldı. 10,1 milyar dolar, 7 ildeki sisteme kan kusturan kanun dışılığa 'dur' dedik. Bunu cesaretle yaptık. Burada ülkemizin çıkarına ve menfaatine olan kazanımlar elde ettik.”
  KKTC ile ilgili yeni projeler hazırladıklarını kaydeden Güler, konuşmasını şöyle sürdürdü:
  “Kıbrıs'ın elektrik ve suyunu bizler temin ediyoruz. Kıbrıs ile ilgili çok büyük projelerimiz var. Kıbrıs'a su götürme projesi var. Kıbrıs'a belki doğalgaz götürme projesi var. Bunların hepsi yürüyen çalışmalar ve bu çalışmaların hepsi lafla, sözle olan çalışmalar değil. Bunları yapıyoruz. Hatta sadece Kuzey Kıbrıs'a değil, Güney Kıbrıs'a da göndereceğiz. Bizim programımızda insan faktörü son derece önemlidir.”

  -SAMSUN-CEYHAN-

  Samsun-Ceyhan Boru Hattı Projesi'nin Samsun'u bir dünya merkezi yapacağını belirten Güler, “Bunu sayın Başbakanımız da son derece önemsiyor ve bu projeyi sürdürüyoruz. Bu gerçekleştirildiği takdirde aynı zamanda ülkemiz petrol boru hatları bakımından dünyada kuzey güney ekseni doğrultusunda önemli bir avantaj kazanacak. Bütün bu petrol Samsun'dan gelecek boru hattıyla Ceyhan'a kadar uzatılacak, oradan da dünyanın diğer merkezlerine doğru gidecek bir dev projedir” dedi.
  Bir diğer projenin ise Mavi Akım'ın Ceyhan'a kadar uzatılması olduğunu açıklayan Güler, “Oradan da muhtemelen diğer ülkelere ulaştırma meselesi var. O da dev projelerin içindedir, dolayısıyla bu bölge enerjide merkez olacaktır. Sadece Türkiye'de değil, dünyanın önemli merkezlerinden bir tanesi olacaktır” diye konuştu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı