Gündem Haberleri

  "Güle Güle" büyük usta

  Fırat ATICI
  20.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türk sinemasının gelişim sürecinde önemli kilometre taşlarından biri olan ve çok sayıda ödül kazanan ünlü yönetmen Zeki Ökten (68) dün akşam hayata gözlerini yumdu.

  FOTOĞRAFLARLA ZEKİ ÖKTEN

  ZEKİ ÖKTEN FİLMLERİ - FOTOGALERİ

  Sürü, Hanzo, Kapıcılar Kralı, Çöpçüler Kralı, Güle Güle… gibi birçok filmiyle Türk sinema izleyicisinin gönlünde taht kuran ünlü yönetmen Zeki Ökten 68 yaşında aramızdan ayrıldı.

  Ökten iki gün önce Amerikan Hastanesi’nde bir kalp ameliyatı geçirmiş ve yoğun bakıma alınmıştı.

  Türk sinemasında Osman Seden, Ömer Lütfü Akad, Metin Erksan, Memduh Ün, Halit Refiğ ve Atıf Yılmaz’dan sonra gelen ikinci yeni kuşak sinemacılar arasında yerini alan Ökten, 1961 yılında Yeşilçam’a adımını attı. 1963’te ilk filmi Ölüm Pazarı’nda umduğu başarıyı yakalayamayan Ökten, 1972'de "Kadın Yapar", ardından da 1973'de "Bir Demet Menekşe" ile dikkatleri üstüne çekmeyi başardı.

  GÜLDÜRÜRKEN DÜŞÜNDÜRDÜ

  Ökten’in Kemal Sunal ile çalıştığı "Kapıcılar Kralı", "Çöpçüler Kralı", "Düttürü Dünya" gibi filmleri komedi olarak görülse de altında toplumsal gerçekleri yansıttı. Kapıcılar Kralı 14. Antalya Film Şenliği'nde "En İyi Yönetmen" ödülünü kazandı.

  Ökten 1978 yılında senaryosunu Yılmaz Güney'in yazdığı "Sürü" adlı filmi çekti. Bu film uluslararası başarılara imza atarak 11 tane ödül aldı.

  Ardından Yine Yılmaz Güney’le “Dost”, 1982 yılında da Genco Erkal’in yer aldığı Faize Hücum geldi. Bu filmi Antalya Film Festivali'nde "En İyi Film" ve "En İyi Yönetmen" ödüllerini aldı.

  Tarık Akan’la birlikte 1984’te yaptığı “Pehlivan”, ardından yine Kemal Sunal’la çalıştığı “Düttürü Dünya” büyük başarılar kazandı.

  Ökten 1999 yılında Metin Akpınar, Zeki Alasya, Yıldız Kenter, Eşref Kolçak gibi büyük oyuncuların yer aldığı "Güle Güle" adlı filmi çekti. Film duygu yüklü finel sahnesiyle büyük başarı kazandı.

  Ökten, bu filmlerin ardından 2003 yılında başrollerini Tarık Akan ve Okan Bayülgen'nin paylaştığı "Gülüm", 2006 yılında ise "Çinliler Geliyor" adlı filmleri yönetti.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı