GeriGündem Gül'e Avrupa'dan polis şiddeti uyarısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gül'e Avrupa'dan polis şiddeti uyarısı

İnsan Hakları İzleme Komitesi, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'e mektup göndererek, polisin kullandığı şiddet yöntemlerinin ve mülki amirlerin uyguladığı kısıtlamaların Türkiye'deki toplanma özgürlüğünü ve reform sürecini tehdit ettiğini belirtti.

İnsan Hakları İzleme Komitesi Avrupa ve Orta Asya Bölümü Direktörü Rachel Denber, mektubunda, göstericilere karşı polis şiddeti ve toplanma özgürlüğüne getirilen yersiz kısıtlamaların Türkiye'nin AB hedefiyle ve insan haklarıyla ilgili hedefleriyle bağdaşmadığını kaydetti.

 

Mektubunu 1 Mayıs öncesi gönderen Denber, konunun Türkiye'nin AB üyeliği doğrultusundaki ilerlemesine zarar vermesini önlemek için, hükümetin protesto hakkını garanti altına aldığını belirtmesi gerektiğini ifade etti.

 

"TÜRK VATANDAŞLARI POLİS ŞİDDETİYLE KARŞI KARŞIYA"

 

Yasal reform çabalarının bir parçası olarak, Türkiye 2003'te 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası'nda bazı olumlu değişiklikler yaptığını hatırlatan Denber, bununla birlikte, aradan geçen dokuz ay süresince, polisin en az 105 barışçıl toplantıyı, basın toplantısını veya gösteriyi dağıttığını ve bin 822 göstericiyi gözaltına aldığını vurguladı.

 

Denber mektubunda, polisin otuz bir olayda toplantıyı dağıtmak göstericileri döverek ve biber gazı sıkarak şiddet kullandığına da dikkat çekti.

 

Denber, hükümetin, son zamanlarda, toplanma özgürlüğü dahil olmak üzere insan hakları alanında mesafe nedeniyle uluslararası itibar kazandığının altını çizerek, "Ancak Türk vatandaşları, kaygılarını ve eleştirilerini dile getirmek için toplandıklarında, sık sık resmi kısıtlamalarla ve polis şiddetiyle karşılaşmaktadır" dedi.

 

"AÇIKLAMA İÇİN İZİN ALMAK GEREKMİYOR"

 

Direktör Denber, olayların büyük bir çoğunluğunun açık-hava basın toplantıları için yapılan küçük ölçekli toplantılardan kaynaklandığına işaret etti.

 

Bazı illerde valiler ve emniyet teşkilatının bu tür toplantılara izin verdiğini belirten Denber, diğer illerde de benzeri uygulamaların olmasını istedi.

 

KÖTÜ MUAMELE

 

Denber, "Neyin basın toplantısı neyin gösteri olduğu konusundaki karışıklık, söylemek istediklerini dile getirmek için toplanan kişilerin yasal takibine, hatta kötü muamele görmesine neden olmaktadır" dedi.

 

Denber, hükümetin, barışcı toplantı hakkını tanıyan açık bir politikayla var olan karışıklığa çözüm bulması gerektiğine de dikkat çekti.

 

AVRUPA KISTASLARI

 

İnsan Hakları İzleme Komitesi, Türk hükümetine kamuya açık gösterilere uygulanacak kısıtlamaların Avrupa İnsan Hakları Konvansiyonu'nda öngörülen kısıtlamalarla sınırlı tutulması ve resmi bildirim gereklerinin neler olduğunun açıklığa kavuşturulması için çağrıda bulundu.

 

Mektupta ayrıca, Yükseköğretim Kurulu’na (YÖK) da çağrıda bulunularak, YÖK'ün kampus içinde veya dışında barışçıl gösterilere katılan öğrencilerin kaydının askıya alınmaması için üniversite yöneticileri nezdinde tavsiyede bulunması istendi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle