Gündem Haberleri

  Gül'den Mozart'lı Avrupa Günü resepsiyonu

  ANKA
  08.05.2008 - 15:27 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yarın Çankaya Köşkü'nde “Avrupa Günü” dolayısıyla bir resepsiyon verecek.

  Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Gül’ün görev döneminde ilk kez düzenlenecek “Avrupa Günü” resepsiyonuna, yasama, yürütme ve yargı organları ile sivil toplum örgütleri ve basın kuruluşlarının temsilcileri, Avrupa Birliğine üye ve aday ülkelerin Ankara’daki Büyükelçileri, Dışişleri eski Bakanları, Dışişleri Bakanlığı eski Müsteşarları, eski Avrupa Birliği Genel Sekreteri, Avrupa Birliği nezdindeki eski daimi temsilciler ile İstanbul 2010 Kültür Başkenti Yürütme Kurulu üyeleri katılacak.

  BEETHOVEN, MOZART, ADNAN SAYGUN'UN ESERLERİ SESLENDİRİLECEK

  Cumhurbaşkanı Gül, resepsiyonda kısa bir konuşma yapacak. Konuşmanın ardından TRT Ankara Radyosu Çoksesli Korosu tarafından bir “mini-konser” verilecek. Konserde, Mozart’ın Türk Marşı ile Beethoven’in 9. Senfonisi’nden ve Ahmet Adnan Saygun’un Yunus Emre Oratoryosu’ndan birer bölüm seslendirilecek.

  9 Mayıs 1950 tarihli “Schuman Deklarasyonu”nun yıldönümü olan ve 1985 yılından itibaren kutlanan Avrupa Günü, 1999 Helsinki Zirvesi’nde Türkiye’ye aday ülke statüsünün resmen verilmesiyle 2000 yılından bu yana Türkiye’de de kutlanıyor.

  Avrupa Günü nedeniyle Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tören düzenlemiş, Onuncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ise AB Büyükelçilerine yemek vermişti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı