Gündem Haberleri

  Gül'den Barzani'ye: Hayallerle hareket etme

  Ankara
  08.02.2005 - 14:21 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül Kürdistan Demokratik partisi (KDP) lideri Mesud Barzani’nin "bağımsız Kürdistan devleti kurulacağı" yönündeki açıklamalarına tepki göstererek "zaman ders alma zamanıdır. Hayallerle, retoriklerle hareket etme zamanı değildir" dedi.

  Gül, Tunus Dışişleri Bakanı Abdülbaki Hermassi ile Dışişleri Konutu’nda bir araya geldi.

  İki dışişleri bakanı daha sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

   

  Gül, Mesud Barzani'nin, “Dünyada hiçbir güç veya devlet benim Kerkük'ten vazgeçmemi sağlayamaz” yönünde yaptığı açıklamasına ilişkin soruyu yanıtladı.

   

  "TÜRKİYE, SÖZ DÜELLOSUNA GİRİLECEK ÜLKE DEĞİL"

   

  Türkiye'nin söz düellosu içine girecek bir ülke olmadığını ifade eden Bakan Gül, “Ortadoğu'da ve özellikle Irak'ta yanlış liderliklerin, hayali projelerin, irrasyonel hareketlerin, retorik sloganlarla hareket edenlerin Irak'a ve Iraklılara çok büyük belalar açtıklarını” belirterek, “Irak ve Iraklılar bunun sıkıntısını o kadar çekmiştir ki simdi zaman bütün bunlardan ders alma zamanıdır” diye konuştu.

    

  "BÜTÜN IRAKLILAR KARDEŞÇE YAŞAMA PEŞİNDE OLMALI"

   

  Gül, bütün Iraklıların, Arabıyla, Kürdüyle, Türküyle kendi ülkelerini yeniden kazanma ve kendi ülkelerinde kardeşçe, huzur içinde yaşayabilecekleri bir dönemi oluşturma peşinde olması ve bütün enerjilerini buna harcaması gerektiğini ifade etti.

    

  Bunun dışındaki davranışların, Irak halkına ve kendi bölgelerine zarar vereceğini kaydeden Gül, “Bununla ilgili alınacak o kadar ders vardır ki bu dersi herkesin alması gerekir” diye konuştu.

    

  "TÜRKİYE SAYESİNDE KATLİAMLAR ÖNLENDİ"

   

  Gül, “Türkiye olarak, çok sıkıntı çekmiş Irak halkının, Arabıyla, Kürdüyle, Türküyle,

  gayrimüslimi ile bu karanlık dönemi ve sıkıntıları unutmalarını ve geleceğe parlak şekilde bakmalarını tavsiye ettiklerini” belirterek, bunun için ellerinden gelen her yardımı yaptıklarını vurguladı.

    

  Geçmişte Türkiye'nin sayesinde bölgede birçok katliamın önlendiğini, birçok sıkıntının önüne geçildiğine dikkat çeken Gül, Türkiye'nin şimdi de Irak'ın hem kendi halkıyla hem komşularıyla huzur ve barış içinde olması için uğraşmakta olduğunu kaydetti.

    

  "HERKES YÖNÜNÜ BAĞDAT'A ÇEVİRSİN"

   

  Gül, sözlerine şöyle devam etti:

    

  “Irak'taki bütün siyasilere, kim olursa olsun, tavsiyem şudur; Bu tip retoriklerle hiçbir yere gidilmez, bunların hiç kimseye faydası olmamıştır, kendilerine da faydası olmaz. Yapacakları iş, herkes yönünü Bağdat'a çevirsin. Şimdi artık seçim de yapıldı. İyi veya kötü bir seçim yapıldı, siyasi süreç hızlanmaya başladı. Anayasa yazılacak, yeni hükümet kurulacak, başka seçimler yapılacak. Herkes yüzünü Bağdat'a çevirmeli, herkes Irak'ın bütününe sahip çıkmalı, mutlu ve mesut, zengin bir Irak hazırlamak için uğraşmalı. Bu önce Irak'takilerin görevidir. Türkiye bununla ilgili elinden gelen her şeyi yapmaktadır, yapmaya da devam edecektir.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı