Gündem Haberleri

  Gül'den 'Afganistan'ın geleceği planı'na destek

  LONDRA (A.A)
  31.01.2006 - 15:29 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Afganistan'ın geleceği ve yeniden yapılanmasına ilişkin olarak düzenlenen Londra Konferansı'nda ortaya konulan planın, ülkenin önündeki bütün güçlükleri ve çözüm önerilerini kapsamlı biçimde içerdiğini bildirdi.

  Konferansta konuşan Gül, yıllar süren savaş ve kargaşa döneminin ardından Afganistan'da siyasi geçiş sürecinin tamamlanmasının 4 yıl aldığına dikkat çekerek, uluslararası toplumun sürece desteğinin zamanında ve etkin biçimde uygulandığını kaydetti.  Afganistan'da Cumhurbaşkanı Hamid Karzai'nin liderliğinde büyük bir ilerlemenin kaydedildiğini ifade eden Gül, ülkede güvenliğin hala hassas olduğunu, uyuşturucu ticaretine dayanan ekonominin hala sorun teşkil etmeye devam ettiğini belirtti.

  Yönetsel boşlukların varlığına da işaret eden Gül, Londra'da oluşturulan Afganistan planının bütün bu güçlükleri ve çözüm önerilerini kapsamlı biçimde içerdiğini söyledi.

  Uluslararası toplumun ülkeye verdiği desteğin süreceğini, ancak reformların uygulanması için Afgan yönetiminin sürece bağlılığının şart olduğunu vurgulayan Dışişleri Bakanı Gül, “Türk hükümetinin Afganistan'ın dönüşüm ve yeniden yapılanma sürecine desteği sürecek” dedi.

  Bu anlayış bağlamında Türkiye'nin Afganistan'a yapacağı yardımın 10 milyon dolardan 100 milyon dolara çıkarılacağını da açıklayan Gül, bu yardımın yıllık ödemeler şeklinde uygulanacağını bildirdi.
  Türkiye'nin sağlık, eğitim ve tarım alanlarındaki yardım projelerinin de süreceğini belirten Gül, Türk sivil toplum kuruluşlarının bu alanlardaki etkin çabalarının da süreceğini kaydetti.

  Türkiye İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) aracılığıyla yapılacak bu yardımların önemine işaret eden Gül, güvenlik alanında da Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü (ISAF) çerçevesindeki desteğin süreceğini vurguladı.
  Türkiye'nin ayrıca, Afgan Silahlı Kuvvetleri ve polis gücünün eğitimine vereceği desteğin de devam edeceğini anlatan Gül, Türkiye olarak İl İmar Timleri kurmaya karar verdiklerini, bu çerçevede Afganistan'ın Vardak bölgesinde faaliyet gösterileceğini bildirdi.

  Bakan Gül, uyuşturucuyla mücadele alanında da daha etkili destek hazırlığında bulunduklarını, yeni bir eğitim programının planlandığını ve 2006 yılında uygulanacak plan dahilinde 100 kadar Afgan narkotik polisinin Türk polisi tarafından eğitime tabi tutulacağını kaydetti.
  Afganistan'daki istikrarsızlığın bütün bölgeyi ve dünyayı olumsuz etkilediğini belirten Gül, “Yakın geçmişte yapılan hatalardan sonuç çıkarmayı başaramazsak tarihin yeniden tekerrür etmesinden korkarım” dedi.
  Afganistan'a yönelik taahhütlerin sürmesi gerektiğinin de altını çizen Gül, “Bu bağlamda yanlış mesajlar verirsek karşıtlarımızın eline yeni kozlar vermiş oluruz” diye konuştu.

  “Bu çerçevede bugün yapılan bu toplantı hepimize yeni sorumluluklar ve taahhütler yüklüyor” diyen Gül, sözlerini, ”Afganistan'ın bütün alanlarda yeni adımlar atmasının ve yeni açılımlar sağlamasının zamanı gelmiştir. Nihai hedefimiz, Afganistan'a özgür, güvenli, demokratik ve müreffeh bir gelecek sağlamaktır. Uluslararası toplumun güçlü desteği, bu başarılana kadar sürecektir” diye tamamladı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı