Gündem Haberleri

  Gül'den AB'ye sert çıkış

  Hürriyet Haber
  06.11.2009 - 13:45 | Son Güncelleme:

  Gül, El Beşir için nota veren AB'ye sert yanıt verdi.

  Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından, geçen mart ayında, Sudan’ın Darfur bölgesinde savaş suçu ve insanlık suçu işlediği gerekçesiyle hakkında tutuklama emri çıkartılan Ömer El Beşir Türkiye’ye gelecek.

  El Beşir'in Türkiye'ye gelişiyle ilgili AB dün Türkiye'ye nota vermişti. Bugün bu kararı değerlendiren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bunun özel bir ziyaret olduğunu ve AB'yi ilgilendirmediğini vurguladı.

  Elazığ'da Valilik ziyaretinden sonra Fırat Üniversitesi'ni ziyaret eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e Rektör Prof. Dr. Feyzi Bingöl tarafından üniversite hakkında bilgi verildi. Cumhurbaşkanı Gül, Fırat Üniversitesi'nin Türkiye'deki en köklü üniversitesi olduğunu söyledi. Elazığ'ın üniversite sayesinde bir bilim yuvası olduğunu kaydeden Gül, "Kent tarihi boyunca alimlere, bilim adamlarına ev sahipliği yapmıştır" dedi. Prof. Dr. Bingöl, Gül'e halı ve Elazığ motifleriyle süslü bakır tabak hediye etti.

   Daha sonra Elazığ Belediyesi'ni ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül, vatandaşların alkışları ve "Türkiye seninle gurur duyuyor" sloganlarıyla karşılaştı. Belediye Başkanı Ak Parti'li Süleyman Selmanoğlu, Gül'e bir halı hediye ederken, Gül, "Bir sarayı donatacak eşyalarla dönüyoruz" dedi.

   Cumhurbaşkanı Gül, belediyeden sonra basına kapalı 8'inci Kolordu Komutanlığı'nı ziyaret etti. Kolordu Komutanlığı'ndan sonra Harput Evi'ni ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül, Harput'taki Ulucami'de Cuma namazı kıldı.

   Elazığ'dan ayrılmadan önce havaalanında gazetecilerin Sudan Devlet Başkanı El Beşir'in Türkiye'ye gelmesi ve Avrupa Birliği'nin konu ile ilgili nota verdiğinin sorulması üzerine Cumhurbaşkanı Gül, "Onları ne ilgilendirir. Özel bir toplantı için geliyor" demekle yetindi.

   Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, daha sonra Ana uçağı ile Elazığ'dan ayrıldı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı