Gündem Haberleri

  Gül'den ABD'ye İran resti

  Hürriyet Haber
  17.07.2007 - 11:30 | Son Güncelleme:

  Kuzey Irak nedeniyle ilişkileri gerilen Türkiye ile ABD arasına bu kez de İran girdi. Türkiye, Tahran'la doğalgaz anlaşması yapınca ABD tepki gösterdi. Türkiye ise anlaşmada ısrarlı. Gül, anlaşmanın enerji güvenliği için gerekli olduğunu söyledi.

  Sadece Türkiye değil tüm dünya haftya Türkiye'nin İran'la yaptığı doğalgaz anlaşmasının şaşkınlığıyla başladı. İran'dan gelecek doğalgazın önce Türkiye'ye daha sonra Avrupa'ya ulaştırılması için yapılması öngörülen boru hattının maliyeti 20 milyar doları bulacak.

  Anlaşmaya ilk tepki ABD'den geldi. ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, bu anlaşmanın İran'a karşı alınan BM Güvenlik Konseyi kararlarını deldiğini iddia ederek Türkiye'nin yaptırımlarla karşı karşıya kalabileceği imasında bulundu.

  Ancak Dışişleri Bakanı Abdullah Gül aynı fikirde değil. Türkiye'nin yanlış bir şey yapmadığını söyleyen Gül, "Sadece Türkiye'nin değil Avrupa'nın enerji güvenliğine en büyük katkıyı sağlıyoruz" dedi.
  Vatan Gazetesi Ankara Temsilci Bilal Çetin'in sorularını yanıtlayan Gül, Türkiye'nin güvenliğini düşünerek bu anlaşmaya imza atmaya karar verdiğini dile getirerek, güveniliğin sadece askeri değil enerjide de söz konusu olduğunu hatırlattı.

  İran'dan gelip Türkiye üzerinden Avrupa'ya ulaşacak boru hattının Avrupa'nın en stratejik projesini destekleyeceğini söyleyen Gül, "Daha Avrupa'da yapılan enerji toplantılarında Türkiye, Nabucco'yu çökertiyor diye suçlanıyordu" dedi.

  ABD Dışişleri'nden şu ana kadar bu analşmayla ilgili bir girişim olmadığını vurgulayan Gül, Avrupalıları'ın İran'la biranlaşmaya imza attığını hatırlatarak bunların değil de Türkiye'nin girişiminin sorun olmasını anlamadığını söyledi.

  Gül, bu anlaşmanın aynı zamanda Rusya'nın Avrupa'ya yönelik enerji tekelini kıracağını ve Avrupa'nın enerji güvenliğini de güvenceye aldığını belirtti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı