GeriGündem Gül ve Sarkozy'den ortak basın toplantısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  150
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gül ve Sarkozy'den ortak basın toplantısı

Gül ve Sarkozy'den ortak basın toplantısı
refid:17122806 ilişkili resim dosyası

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Gül, toplantıda 'Avrupa Birliği verdiği sözleri tutmalı.' dedi. Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy ise 'Mutabık olmadığımız malum bir konu var. Üyelik ve ortaklık gibi çeşitli konularda, ki ortaklığın olmayacağını Türkiye defalarca söyledi, başka çözümler de bulunabilir.' diyerek sözlerinin arkasında durdu. İşte iki Cumhurbaşkanı'nın açıklamaları:

 

SARKOZY ÇANKAYA KÖŞKÜ'NDE / WEB TV 

SARKOZY ANITKABİR'DE

TÜRKİYE İLE OYUN OYNAMAYIN

Cumhurbaşkanı Gül Sarkozy'le görüsmesinde Türkiye'nin AB üyeliği için sürekli ayak sürüyen Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'e açık konuştu.

Gül " Türkiye ile oyun oynamayın, Türkiye büyük ülkedır" uyarısını yaptı.

Avrupalı liderlerden üyelık konusunda gelen çelişkeli mesajlar nedenıyle Türkiye kamuoyunda AB'ye üyelık konusunda ciddi endışeler ortaya çıkmaya başladığını ve desteginin de azalmaya basladıgını belırten Gül " Şahsen bende Tüürk kamuoyuyla aynı fıkırdeyım " dedi.

Gül AB Türkiye'ye üyelik sözü verdiğini de hatıralatarak, bu sözün tutulmasını bekliyoruz mesajı verdi

ZİYARET BAŞKAN SIFATIYLA YAPILDI

Sayın Sarkozy bu ziyaretini yeni dönem başkanı sıfatıyla yaptı. 1992 yılında beri bir Fransız Cumhurbaşkanı Türkiye’yi ziyaret etmediği için kendisini o sıfatla beklediğimizi de söyledik. Kendisi de gelme arzusu olduğunu söyledi.

Farklı düşüncelerimizi gayet açıklılıkla konuştuk. Ne kadar eski ilişkilerimiz olduğunu ifade ettik. Ekonomik ilişkilerimiz 12 milyar euroya gelmiştir. Bütün AB’nin bize verdiği sözlerin arkasında durmasını bekliyoruz. Müzakere süreci bittikten sonra birliğin bazı üyeleri referandum kararı almışlardır. O zaman verecekleri kara ne olursa bunu saygıyla karşılaşacağımız paylaştım. Bu konunu Türk halkı tarafından hassasiyetle takip edildiğini söyledim. Ortadoğu’daki son gelişmeler son derece önemlidir. Orada olup bitenler bizleri yakından ilgilendirmektedir.

Nicolas Sarkozy de yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Türkiye’de bulunmaktan dolayı ne kadar mutlu olduğumu ifade etmek isterim. Türkiye’ye 1992’den beri Fransa Cumhurbaşkanı gelmemişti. Bu çok uzun bir zaman. 19 yıllık paranteze son veren cumhurbaşkanı olmaktan dolayı çok mutluyum. Çok uzun bir zamandır Türkiye’nin uluslar arası planda oynadığı rolü çok önemli buluyorum. Dünyanın istikrar için inisiyatif alan bir Türkiye’ye ihtiyacı var.

NÜKLEERDE SINIRSIZ İŞBİRLİĞİ TEKLİFİ

G-20’de Türkiye’nin desteği bizim çok önemlidir. Ben en önemli G-20 üyelerine çalışma ziyaretleri gerçekleştiriyorum.

Nükleer alanda Türkiye’ye sınırsız bir işbirliği önerdik. Bu da Türkiye’nin istikrarına duyduğumuz güvenini göstergesidir. Fransız demokrasisi açık bir şekilde Türk demokrasinin yanındadır.

MUTABIK OLMADIĞIMIZ MALUM KONU

Mutabık olmadığımız malum bir konu var. Devlet adamları olarak bu konudan bahsettik. Her iki tarafın da kırmızı haklarını anlamaya çalıştık. Ne Avrupa’nın istikrarsılaşmasına gitmeyecek ne de Türk toplumunun küçük düşmesine neden olmayacak uygun bir yol bulmaya çalıştık.

Farklı görüşlerimiz olabilir ama birlikte çalışmaya devam edeceğiz.

Üyelik ve ortaklık gibi çeşitli konularda, ki ortaklığın olmayacağı Türkiye defalarca söyledi, başka çözümler de bulunabilir.

ORTADOĞU'YU CİDDİYE ALMAK LAZIM
 
Ortadoğu’da çok önemli olaylar olmakta. Bunları çok ciddiye almak lazım. Bugün ülkesini sevmenin ulusal gururun bir anlamının olduğu bir ülkedeyim. Tek bir Türk bile ülkesinin geleceğinin başka kişilerce belirlenmesini istemez. Fransa’ya bu yönden benzer.

AKDENİZ BİRLİĞİ

Ortadoğu’da Arap halkları kaderlerini ele almak istemişlerdir. Bizler eski demokrasiler olarak Mısır halı, Tunus halkı kendi kaderini ele almak istemeseydi ne yapabilirdik.

Akdeniz konusundaki birlik vizyonumu yeniden gündeme getirmenin zamanı geldi. Bir AB konsey toplantısında Akdeniz için birlik konusunun, ki bu karmaşık ve zor bir konu, incelenmesi gerekir. Uzun vadede buna eğilmemiz gerekiyor.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Libya’daki olaylarla ilgili şunları söyledi:

Bütün bölgede çok köklü bir değişiklik yaşanıyor. Liderlerin yapamadığını halk yapıyor aslında. Biz gerek Mısır, gerek Tunus gerekse Libya’da olanları yakından takip ediyoruz.

 

Maalesef Libya’da çok can kaybının olması bizi derinden üzmektedir. Dünyanın kabul edemeyeceği kayıplara izin vermemek gerekir. Orada çok sayıda Türk işadamı, teknisyen ve işçi var. kısa süre içinde 10 bine yakın vatandaşımızı tahliye ettik. Ancak Libya halkının da can güvenliği çok önemlidir.

 

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy:

Türkiye ve Fransa arasında bu konuda bir görüş ayrılığı yok. Fransa olarak bizim tavrımız açıktır. Sayın Kaddafi gitmelidir. Libya halkına olan şiddet kabul edilemez. Libya’ya geniş çaplı bir yardım yapılmalıdır. Fransa çok büyük bir temkinle ve dikkatli bir şekilde silahlı müdahale konusunu düşünmektedir. BM bu konuda toplanmalıdır.

 

TÜRKİYE’NİN AB ÜYELİĞİ

 

Karar müzakere kararıydı. Üyelikle ilgili bir karar alınmadı henüz. Ben daima müzakerenin faydalı olduğunu düşünmüşümdür. Bir yol alınması gerekiyor.

 

Müzakerelerin durması gerektiğini de düşünmüyorum. Kıbrıs konusunda örneğin hiçbir beyanda bulunmadım. Bizce günün birinde çıkmaz bir yola girmektense konuşmak daha iyidir diye düşünüyorum. Memnuniyetle şunu görüyoruz.: böyle açık bir görüşle dost olarak Türkiye’ye geldim.

 

Her konuda anlaşamayabiliriz. İran konusunda Türkiye’nin oynayacağı çok önemli roller vardır. Farklı kanaatler olabilir buna saygı gösterilir. Bu bir dram değildir. Büyük ülke olmak budur. Türkiye büyük bir ülkedir.

 

Her ülkede kırmızıçizgiler olabilir. Her ülkenin kamuoyu vardır. Anlaşmak için konuşmak gereklidir.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle