Gündem Haberleri

  Gül ve Mübarek'ten ortak basın toplantısı

  A.A
  15.12.2009 - 18:48 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Filistin davasının, Türkiye'nin de Mısır'ın da en öncelikli meselelerinden birisi olduğunu belirterek, “Bu konuda Türkiye ve Mısır'ın yakın istişare içinde bulunmasının önemi eminim ki herkes tarafından görülmektedir” dedi.

  Baş başa görüşmelerinin ardından heyetler arası görüşmelere başkanlık eden Cumhurbaşkanı Gül ve Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, daha sonra Çankaya Köşkü'nde ortak basın toplantısı düzenledi. Heyetler arası görüşmelere Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ da katıldı.

  Cumhurbaşkanı Gül, Mübarek ve heyetini Türkiye'de görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

  Mübarek'in 2009 yılında ikinci kez Türkiye'ye geldiğini hatırlatan Gül, bunun iki ülke arasındaki ilişkilerin sağlamlığını ve istişareye verilen önemi gösterdiğini söyledi. Kendisinin de bu yıl iki kez çeşitli vesilelerle Mısır'a gittiğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, “İlişkilerimizin bu noktaya gelmesi, Türkiye ve Mısır'ın bölgede en üst seviyede iş birliği yapmaları eminim ki çok dikkat çekici bir görüntüdür” diye konuştu.

  İlişkilerin bu kadar güçlü hale gelmesinde Mübarek'in şahsi katkılarının olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, “Bu ilişkilere kendisi gibi bizler de önem vermekteyiz” dedi.

  Gerçekleştirilen görüşmelerde ikili ilişkilerin gözden geçirildiğini, bu ilişkilerin en üst seviyede gerçekleşiyor olmasından duyulan memnuniyetin dile getirildiğini aktaran Gül, siyasi konularda iki ülkenin aynı görüşleri paylaştığını ifade etti.
  Ticari ve ekonomik ilişkilerin hızla gelişiyor olmasından memnuniyet duyduklarını kaydeden Gül, Türkiye ile Mısır arasında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması'nın ardından ticaret hacminin süratli bir şekilde 3 milyar dolara çıktığını, yatırımların hızlı bir şekilde arttığını vurguladı.

  Cumhurbaşkanı Gül, askeri ve güvenlik konularındaki iş birliğine de büyük önem verildiğine işaret ederek, bu konuda yapılan karşılıklı ziyaretlerden duyulan memnuniyeti dile getirdi.

  ORTA DOĞU BARIŞ SÜRECİ

  Görüşmelerde, bölgesel konuların da gözden geçirildiğini belirten Gül, şunları söyledi:
  “Türkiye ve Mısır, Doğu Akdeniz'in iki çok önemli ülkesi olduğu gibi İslam dünyasının da önemli iki ülkesidir. Özellikle Orta Doğu Barış Süreci'ni gözden geçirdik. Filistinlilerin uzlaşmalarıyla ilgili konular hakkında Mısır'ın büyük gayretlerini yakinen takip ediyoruz. Bu konuda bilgiler aldık. Bu konunun bir an önce neticeye ulaşması ve bölgede istikrar ve huzurun olmasıyla ilgili Türkiye ile Mısır arasındaki iş birliğinin güçlü bir şekilde devam edeceğini bir kez daha teyit ettik.

  Filistin davası aynı zamanda Türkiye'nin de Mısır'ın da en öncelikli meselelerinden birisidir. Bu konuda Türkiye ve Mısır'ın yakın istişare içinde bulunmasının önemi eminim ki herkes tarafından görülmektedir.”

  Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek,  Türkiye'nin Ortadoğu'daki önemli güçlerden biri olduğunu belirterek, Türkiye'nin  barışa büyük önem verdiğini söyledi.

  Hüsnü Mübarek, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile düzenlediği ortak basın  toplantısında, bölgesel ve uluslararası sorunlara ilişkin görüş alışverişinde  bulunmanın önemine işaret ederek, görüşmelerde iki ülke arasında tüm alanlarda  varolan güçlü işbirliğini ve ikili ilişkilerin geliştirilmesi konularının  vurgulandığını bildirdi.

  Türkiye'nin, Ortadoğu'daki önemli güçlerden biri olduğunu belirten  Mübarek, “Türkiye'nin barışa büyük önem verdiğini” ifade ederek, görüşmelerde  yeniden barış sürecinin canlandırılmasına yönelik görüş alışverişinde  bulunduklarını kaydetti.

  Filistin makamları ve grupları arasında ulusal uzlaşının oluşmasının  önemini de ele aldıklarını belirten Mübarek, Mescid-i Aksa ile Haremüşşerif'i de  kapsayan ve başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin kurulması  ve geniş kapsamlı adil bir barışın kurulması konularını da değerlendirdiklerini  dile getirdi.

  Türkiye'nin Medeniyetler İttifakı girişiminde büyük rolü olduğuna işaret  eden Mübarek, Cumhurbaşkanı Gül'ü Mısır'da mart ayında düzenlenecek İskenderiye  Kütüphanesi ile ilgili etkinliğe davet etti.

  İkili ilişkilerin kardeş iki halkın çıkar ve isteklerine hizmet edecek  biçimde ilerlediğini belirten Mübarek, giderek artan ticaret hacmi, yatırım ve  ortak projelerin arttığına dair göstergeleri de görüşmede ele alma fırsatı  bulduklarını söyledi.
  Mübarek, “İki ülke arasındaki işbirliğinin her alanda güçlendirilmesi  için gerekli olan çalışmaların sürdürülebilmesi için anlaşmaya varıldığını”  sözlerine ekledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı