Gündem Haberleri

  Gül’ün gündeme getirdiği belgeleri ciddiye alıyoruz

  Merve ERDİL/ANKARA
  15.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, ABD’nin terör örgütü PKK’ya silah sağladığına dair iddiaların kendisini üzdüğünü söyleyerek, "Terör örgütü olarak sınıflandırdığımız bir örgüte neden silah sağlayalım?" dedi.

  Dün akşam Fransa’nın Ankara Büyükelçiliği’nde düzenlenen "Fransa Milli Günü" resepsiyonuna katılan Büyükelçi Wilson, PKK’ya destek sağlamadıklarını vurgulayarak, "PKK’yla çalışmıyoruz ve PKK’ya silah sağlamıyoruz" diye konuştu. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün de gündeme getirdiği belgeleri aldığını doğrulayan Wilson, "Bu raporları ciddiye alıyoruz ve üzerinde çalışıyoruz" diyerek, Hürriyet’e şunları söyledi: "Bu raporla ilgileniyoruz, daha önce de diğer raporlarla ilgilendiğimiz gibi. Bunları ciddiye alıyoruz ve üzerinde çalışıyoruz. Bu beni üzüyor. Biz bunu yapmadık ve yapmıyoruz da. Terör örgütü olarak sınıflandırdığımız bir örgüte neden silah sağlayalım ki? İtirafçıların böyle bir iddiada bulunmalarının bir nedeni de Amerika ve Türkiye arasındaki ilişkilere zarar vermek olabilir."

  ZEBARİ’DEN TELEFON

  Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari Abdullah Gül’le bir telefon görüşmesi yaparak Türkiye’nin Irak sınırındaki askeri yığınağı nedeniyle kaygılarını dile getirdi. Zebari, "Askeri yığınağa son verilmesi iki ülke arasındaki gerilimi düşerecek ve güveni artıracaktır" dedi. Zebari, üçlü mekanizma çerçevesinde en kısa sürede Bağdat’ta  görüşmeler yapılmasına hazır olduklarını da iletti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı