Gündem Haberleri

  Gül umutlu gitti

  Hürriyet Haber
  01.09.2005 - 14:47 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türkiye'nin AB'den 3 Ekim'de müzakereleri başlatmasını beklediğini söyledi.

  Gül, Avrupa Birliği gayri resmi dışişleri bakanları toplantısına katılmak üzere özel ATA uçağıyla İngiltere'ye hareketinden önce Esenboğa Havaalanı'nda açıklama yaptı ve soruları yanıtladı.

  AB'nin 17 Aralık zirvesinde Türkiye ile müzakerelere başlama kararı aldığını, bu kararın içinde Türkiye'nin yapması gereken iki noktanın belirtildiğini kaydeden Gül, bunlardan birinin 6 yasanın çıkarılması, diğerinin ise Ankara Anlaşması'nın AB'nin tüm üyelerine yayılması olduğunu belirtti.

  TÜRKİYE ÜZERİNE DÜŞENİ TİTİZLİKLE YAPTI

  “Türkiye üzerine düşenleri bilinçli şekilde ve büyük titizlikle gerçekleştirdi” diyen Gül, şunları kaydetti: “Şimdi artık Türkiye'nin AB üyelerinden 17 Aralık'ta attıkları imzayı şereflendirmelerini beklemesi kaldı. İnanıyorum ki 3 Ekim'de müzakereler başlayacaktır.”

  AB Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın süreci değerlendirmek açısından önemli olduğuna işaret eden Gül, kendisinin de muhataplarıyla yapacağı görüşmelerde Türkiye-AB ilişkileri ve diğer AB konularına ilişkin Türkiye'nin görüşlerini aktaracağını belirtti.

  Gül, şöyle devam etti: “Son günlerde çeşitli söylentiler, çeşitli görüşler ortaya atılıyor. Bunlara karşı Türkiye'nin görüşleri, tezleri nedir, bunları anlatma imkanı bulacağım. Türkiye, başından beri dürüst davranmıştır. Açık ve şeffaf davranmıştır ve objektif kriterlerin hepsini yerine getirmiştir. Bunu en iyi tespit eden komisyon olmuştur. Komisyon başkanı da gayet samimi şekilde Türkiye'nin üstüne düşenleri yerine getirdiğini defalarca açıkladı. Şimdi Türkiye olarak biz AB'den üstüne düşenleri yapmasını, hazırlıklarını tamamlamasını, çerçeve belgenin onaylanmasını ve müzakerelere 3 Ekim'de başlanmasını bekliyoruz.”

  Hükümetin ve Dışişleri Bakanlığı'nın süreç içinde birçok çalışma yaptığını ifade eden Gül, yapılan çalışmaların Türkiye'nin tezlerinin izah edilmesi olanağını sağladığını kaydetti.

  Gül, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı ve Müsteşar Yardımcısı'nın tüm üye ülkeleri dolaşarak üye ülke yetkilileriyle teknik detayları paylaştıklarını belirterek, kendisinin de İngiltere'de muhataplarıyla Türkiye'nin görüşlerini paylaşacağını söyledi. 

  TÜRKİYE'NİN İSTİSMAR EDİLMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ

  Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, “kimsenin Türkiye üzerinden çeşitli politikalar yapmaması” gerektiğini söyleyerek, Türkiye'nin “istismar edilmesine asla izin vermeyeceklerini” kaydetti.

  Bir gazetecinin AB'nin, Türkiye'nin Ek Protokol'ü imzalamasının Kıbrıs Rum kesimini tanıma anlamına gelmeyeceği yönündeki açıklamasına karşı bir açıklama yapmaya hazırlandığını hatırlatması üzerine Gül, Türkiye'nin bu süreçte dürüst davrandığını ve şimdi de karşı taraftan dürüst davranış beklediğini belirtti.

  Gül, Türkiye'nin bu dürüstlüğüne karşı, çeşitli konuların istismar edilmesi durumunda bunu asla kabul etmeyeceklerini söyleyerek, Türkiye'nin AB sürecinde “önce üstüne düşenleri yapma metodunu izlediğini” kaydetti. “Hep birlikte kararlaştırılan bu objektif kriterlerin altında bütün AB liderlerinin imzalarının bulunduğu ve bu liderlerin hala ülkelerinin başında olduğuna” dikkat çeken Bakan Gül, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şimdi biz üstümüze düşenleri yaptıktan sonra beklentilerimiz de gayet açıktır. Eğer bir istismar söz konusu olursa, bu saklanamaz, açıktır, herkes görür. Biz asla kendimizin istismar edilmesine müsaade etmeyiz. Bunu dürüst bir şekilde herkese söyleyeyim. Bu ziyaretimde de AB Dönem Başkanı İngiltere ve diğer ülkelerdeki bütün meslektaşlarımla bunu paylaşacağım.”

  LİMANLAR HİZMET SEKTÖRÜ İÇİNDE
   
  Bakan Gül, Türk deniz ve hava limanlarının Rum kesimine açılmasına yönelik gelen taleplerin anımsatılması üzerine de limanların hizmet sektörü içinde olduğunu kaydetti. Gül, şöyle konuştu:   “Türkiye tam üye olmamıştır. Tam üyelerden beklentilerle, müzakere süreci içinde olanlardan beklentiler farklı farklıdır. Dolayısıyla hizmet sektörünü ilgilendiren şeyler vardır, kişilerin serbest dolaşımını gerektiren şartlar vardır, bunların hepsi ayrı ayrıdır. Gümrük Birliği'nin ne anlama geldiğini herkes bilmektedir.”

  Gül, Gümrük Birliği'nin önceden beri uygulandığına da işaret ederek, şunları kaydetti:“Dolayısıyla kimse Türkiye üzerinden çeşitli politikalar yapmasın. Kimse Türkiye'yi istismar etmeye kalkmasın. Ama Türkiye'nin objektif olarak yapması gerekenler varsa bunlar konuşulur, konuştuk. Ve biz inanıyoruz ki bunların hepsi yerine getirilmiştir. Bunlar 17 Aralık'ta da kağıda dökülmüştür.”
   
  İsrail ve Pakistan dışişleri bakanlarının İstanbul'da yaptıkları toplantıda Türkiye'nin rolüne ilişkin soru üzerine de Gül, her iki tarafın gerekli açıklamaları yaptığını, böyle bir buluşmanın iki taraftan gelen talepler doğrultusunda gerçekleştiğini bildirdi. Gül, Türkiye'nin de kolaylaştırıcı etkide bulunduğunu belirtti.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı