Gündem Haberleri

  Gül: Ümit ederim ki herkes gerekli dersi çıkarır

  DHA - A.A
  12.12.2009 - 12:38 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, DTP'nin kapatılması kararıyla ilgili, Anayasa Mahkemesinin kararına saygı gösterilmesi gerektiğini belirterek, “Gönül arzu eder ki parti yöneticileri, partilerini korumak için gerekli özeni göstersin. Anayasa, kanunlar ortada, mahkeme ne yapsın. Ümit ederim ki herkes bundan gerekli dersi çıkarır” dedi.

  Anayasa Mahkemesinin, DTP'nin kapatılmasına ilişkin kararı oy birliği ile aldığını anımsatan Gül, karara saygı göstermek ve uygulamasını beklemek gerektiğini ifade etti.

  Gül, şöyle konuştu:

  “Gönül arzu ederdi ki parti yöneticileri, partilerini korumak için gerekli özeni ve dikkati göstermiş olsalardı. Anayasa ve kanunlar ortada, onlar bu özeni göstermeyince Anayasa Mahkemesi ne yapsın. Şu hepimizin şahit olduğu bir şey ki terör örgütünü, varoluş sebebi olarak ilan eden parti yöneticileri olduğu sürece mahkeme ne yapacak.”

  Cumhurbaşkanı Gül, “bundan sonraki sürecin serinkanlı geçmesi açısından DTP yöneticilerine bir mesajı olup olmayacağının” sorulması üzerine, “Parti yöneticileri, topyekün demokratikleşme sürecini, Meclise geldiklerinde kendilerine gösterilen ilgiyi anlayabilselerdi” diye konuştu.

  En başta kendisinin hiçbir ayrım yapmadığını ve dışlamada bulunmadığını anlatan Gül, grubu olan siyasi partilerin tamamına eşit davrandığını kaydetti. Gül, “Bütün bunların anlaşılamadığı ve değerlendirilemediğini görüyorum” dedi.

  GÜNAY: KARAR HUKUKİ DEĞİL

  Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Demokratik Toplum Partisinin (DTP) kapatılması kararının, hukuki olma niteliğinden fazla siyasi nitelik taşıdığını ve Türkiye'nin siyasi ihtiyaçlarına şu anda çok uygun düşmediğini söyledi.

  Anayasa mahkemelerinin, özel bir değerlendirme yapan mahkemeler olduğunu dile getiren Günay, bunların, parlamentoyu, siyasi partileri denetlendiğini, esas itibariyle verdikleri kararın çoğu kez siyasi olduğunu aktardı.

  Kendisinin de bir hukukçu olduğunu dile getiren Bakan Günay, bunun çok çeşitli örneklerini bildiğini, anayasa mahkemelerinin, çok kritik konjonktürlerde karar verdiğini ve gerekçesini yıllar sonra açıkladığını, ancak siyasi etkisini o an doğurduğunu kaydetti.

  ÖZDEN: MAHKEMENİN KARARI YERİNDE

  Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Yekta Güngör Özden, Anayasa Mahkemesi üyelerinin, Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) kapatılması kararını oy birliğiyle almasının kararın güvenilirliği açısından önemli bir gösterge olduğunu söyledi. Özden, “Anayasa Mahkemesi'nin kararı örnek alınmalı, vatandaşlarımız da partiler niye kapatılıyor diye değil de partiler niye kendini kapattırıyor diye düşünmeli” dedi.

  Türkiye'de parti kapatma konusundaki eleştirilerin yanlış olduğunu savunan Yekta Güngör Özden, siyasal partilerin demokrasiye uygun çalışmaları gerektiğini belirterek, “Artık kör değiliz, sağır değiliz. DTP'nin neyi seslendirdiği, neyin temsilcisi olduğu herkes tarafından bilinmektedir” dedi. DTP'nin çalışmalarını etnik ayrımcılık ve mikro milliyetçilik olarak niteleyen Özden, “Dışlanıyorlarmış gibi davranarak toplumu kışkırtmaları, devletin bölünmesine, topraklarımızın parçalanmasına yönelik istekleri, araç olmaları, kapatılmayı zorunlu kılan nedenlerden biridir” diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı