Gündem Haberleri

  Gül: "Türkiye'nin savaş arzusu yok"

  Hürriyet Haber
  20.09.2013 - 11:17 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ABD'ye hareketinden önce açıklamalarda bulundu.

  Gül şöyle konuştu:

  BM Genel Kurulu’na katılmak üzere New York’a hareket edeceğim.
  BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine 2015-16 geçici başkanlığı için destek arayışlarıma ivme kazandırmayı planlıyorum.
  New York’ta çok sayıda devlet ve hükümet başkanıyla ikili görüşmelerde bulunacağım.

  AZEZ’İN EL KAİDE’NİN DENETİMİNE GİRMESİ

  Biz uluslar arası dünyayı başından beri ikaz ediyoruz. Bu iş uzarsa istikrarsızlık bir ülkede radikal akımlar güçlenir, terörist faaliyetler çoğalır. O ülke için de bölge içinde tehlikeli olur. Türkiye bu konularla ilgili tedbirli. Terör konusunda Türkiye’nin durumu sağlam. Bizim teröristimiz sizin teröristiniz bakışının yanlış olduğunu bilen bir ülkeyiz.

  DEMOKRATİKLEŞME PAKETİ

  Şimdi herhalde herkes takdir ediyordur ki Türkiye’nin en önemli dış politika gündemi Suriye. Bütün toplantılılarımızda öncelikli gündem Suriye’dir. İç savaşın bir an önce bitmesi arzumuz. O yüzden bütün mesailer başından beri bu işin bir an önce bitmesi için harcanıyor. Başında diplomatik yollarla bitsin diye girişimlerimiz oldu. O zaman uluslararası camia bunu pek fark edemedi. Biz hep rejime siz kendi insiyatifinizle işleri elinize alın ve geleceğini düşünün ülkenizin dedik.
  Demokrasi Avrupa standartlarına ulaşmış bir ülkenin bile hala gelişmekte olduğunu göstermesi açısından bütün çevrenin saygı duyması gerekir.
  Milli beraberliğimizi daha da pekiştirmek, kimsenin şikayeti olmadan yaşamasını temin etmek ve bölgeye ilham kaynağı olacağı kanaatindeyim.

  TÜRKİYE’NİN SAVAŞ ARZUSU YOK

  Türkiye her şeyden önce Türkiye bu işin savaşsız halledilmesini isteyen bir ülke. Savaşlar hiçbir zaman arzu edilmez. Ama savaşa hazır olmazsanız da o zaman yanlışların yapılmasını önleyemezsiniz.
  Türkiye’nin savaş arzusu falan da yoktur. Türkiye Suriye’de devam eden katliamın en kısa sürede durdurulmasını arzu etmekte.

  ABD BAŞKANIYLA GÖRÜŞME TALEBİMİZ YOK

  Benim bu programım çerçevesinde bazı devlet başkanları ile görüşmelerim olacak. Bunların içinde tespit edilenler var, tespit edilemeyenler var.
  ABD Başkanları BM Genel Kurulların’da prensip olarak ikili görüşme yapmazlar
  O yüzden ABD Başkanı ile ikili görüşme talebimiz yoktur

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı