GeriGündem Gül: Türk bayrağına saldıranlar bedhahtır
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  130
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gül: Türk bayrağına saldıranlar bedhahtır

  DEHAP: Türk bayrağı Kürtlerin de bayrağıdır

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Mersin'deki Nevruz kutlamalarında Türk bayrağına saldıranlar için "bedhahtlar" (kötülük isteyenler, kötü yürekliler) nitelemesinde bulundu.  Genelkurmay Başkanlığı da Türk bayrağına yapılan saldırı girişiminin "haince bir davranış" olduğunu vurguladı.

 

Başbakan Erdoğan Brüksel’de olduğu için AKP Grubu’na seslenen Gül, Çanakkale törenlerinin bu yıl kin ve nefret için değil vatan sevgisini daha da güçlendirmek için çok görkemli gerçekleştirildiğini belirtti.

 

Tüm şehitliklerde değişik ırk ve dinlerden insanların omuz omuza yattıklarını vurgulayan Gül, "Vatan sevgisi ay yıldızlı bayrakta sembolleştirilmiştir. Ve bunun için şehit olanlar vardır. Ne yazık ki bugünlerde omuz omuza şehit olanların çocuklarının arasından bunun farkında olmayanların çıktığını görüyoruz. Ne yazık ki atalarımız ay yıldızlı bayrak için şehit olurken bugün bazı bedhahtlar, bazı zavallılar bu bayrağı ne yazık ki yere düşürüyorlar" dedi.

TBMM'DEN KINAMA


TBMM Genel Kurulu’nun bugünkü birleşimini yöneten TBMM Başkanvekili Ali Dinçer, Mersin’deki Nevruz kutlamaları sırasında Türk Bayrağı’nın yakmaya çalışanları "hayasız ve densizler" olarak niteledi ve bu girişimi kınadı.

Ali Dinçer, birleşimin açılışında yaptığı konuşmada, Yunan Ordusu’nun İzmir’de denize döküldüğü sırada ele geçen Yunan Bayrağı’nın Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla aşağılanmadığını anımsatırken, ad vermeden Mersin’de yaşanan bayrak yakma girişimini gündeme getirdi. Bayrağa gösterilen saygının aslında o ulusun ortak değerlerine duyulan saygıyı temsil ettiğini vurgulayan Dinçer, "Şehitler arasında bu yurttaşlarımız da var. Büyük olasılıkla Türk Bayrağı’na saldıranlar bu gerçekleri bilmiyorlar, bilselerdi bu densiz hayasız harekette bulunmazlardı. Bu konuda ulusumuzun bilinçlenmesi için çaba göstermek hepimizin görevi, başta hükümetin, Meclis’in görevi. Bir kez daha Türk Bayrağı’na yapılan saldırıyı TBMM adına, sizler adına kınıyoruz" dedi.

Çanakkale Zaferi dolayısıyla şehit yakınları ve gazilerin gündeme geldiği konuşmalar yapılması üzerine Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül kürsüye geldi. Gündem dışı konuşmaya yanıt veren Gönül, "Bilhassa bayrak uğruna can verildiği dönemde, onu yakma teşebbüsünü nefretle, hiddetle, lanetle kınıyorum" dedi.

 ASKER SERT ÇIKTI

'ÇAPULCULAR'
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türk bayrağını yırtma girişiminde bulunanları "çapulcu" olarak nitelendirdi. Baykal, bir milletin en temel kutsal kimliğine karşı sorumsuzluğun, "Canım ne önemi var" diye seyretmenin mümkün olmadığını vurguladı. Baykal, "Asıl üzüntü verici olan Türkiye’yi yönetenlerin bu manzara karşısındaki aciz suskunluğudur" dedi.

Baykal, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Nevruz gösterileri sırasında Türk bayrağının yere atılması ve yakılması girişimi ile Abdullah Öcalan’ın yeniden yargılanması talepleri ve "konfederal çözüm" önerilerine sert tepki gösterdi. Baykal, "Bunlardan büyük rahatsızlık duyuyoruz. Türkiye olarak kendi demokratik sorunlarımızı çözmenin içindeyiz. Bir milletin en temel kutsal kimliğine karşı sorumsuzluğun, ’Canım ne önemi var’ diye seyretmenin mümkün olmadığını biliyoruz. Konferedal çözüm telaffuz edilmeye başlandı; dikkatle izleyeceğiz. Asıl üzüntü verici olan Türkiye’yi yönetenlerin bu manzara karşısındaki aciz suskunluğudur. Bazen suskunluk gerekir ama Türkiye’yi rencide edecek kararları dayatmaya kimsenin hakkı yok. Kimsenin de dayatmalar karşısında Türkiye’nin hakkını, hukukunu teslim etmeye hakkı yok" diye konuştu.

 

Genelkurmay Başkanlığı, Mersin’deki Nevruz gösterilerinde Türk bayrağına yapılan saldırıya sert çıktı. Genelkurmay'dan yapılan açıklamada, "Başta yüce Türk Milleti olmak üzere onun bağrından çıkmış Türk Silahlı Kuvvetleri, tıpkı atalarının yaptığı gibi, ülkesini ve bayrağını koruma ve kollamaya, bunun için gerekirse kanının son damlasını akıtmaya hazırdır. Yeminlidir" denildi.

 

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin vatan ve bayrak sevgisini denemeye kalkışanlara, tarihin sayfalarına bakmaları önerilen açıklamada şu görüşlere yer verildi:

 

"Büyük Türk Milleti,

 

Hiçbir değerden nasip almamış bir grup tarafından, insanlığın ortak değeri olan Baharın gelişini kutlama adına düzenlenen masum etkinlikler, yüce Türk Ulusunun sembolü, her zerresi şehit kanıyla bezenmiş şanlı Türk Bayrağına saldırı densizliğinde bulunulacak kadar ileri götürülmüştür.

 

Türk Milleti engin tarihinde iyi ve kötü günler görmüş, sayısız zaferler yanında ihanetler de yaşamıştır. Ancak hiçbir zaman kendi vatanında kendi sözde vatandaşları tarafından yapılan böyle bir alçaklıkla karşılaşmamıştır.

 

"HAİNCE DAVRANIŞ"

 

Savaş meydanında vuruştuğu bir düşmanın Bayrağına dahi saygı gösteren bir ulusun, kendi bayrağının, kendi topraklarında sözde kendi vatandaşları tarafından böyle bir muameleye maruz kalması hiçbir şekilde izah edilemez ve mazur görülemez.

 

Bu haince bir davranıştır.

 

Hem bir ülkenin vatandaşı olmak, havasını teneffüs etmek, suyunu içmek, karnını doyurmak hem de o ülkenin en kutsal ortak değeri olan Bayrağına el kaldırmaya yeltenmek, gaflet, dalalet ve hıyanetten başka bir şekilde tarif edilemez.

 

Dost ve düşman herkes şunu çok iyi bilmelidir ki; Ne bu Ülkenin Bölünmez Bütünlüğü ne de bu birlik ve bütünlüğün sembolü olan şanlı Türk Bayrağı asla sahipsiz değildir. Başta yüce Türk Milleti olmak üzere onun bağrından çıkmış Türk Silahlı Kuvvetleri, tıpkı atalarının yaptığı gibi, Ülkesini ve Bayrağını koruma ve kollamaya, bunun için gerekirse kanının son damlasını akıtmaya hazırdır. Yeminlidir. Onun vakar ve ciddiyetini, sabrını yanlış yorumlayanlara, yanlış hesap peşinde koşanlara, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Vatan ve Bayrak Sevgisini denemeye kalkışanlara, tarihin sayfalarına bakmalarını öneririz"

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle