Gündem Haberleri

  Gül TOBB temsilcilerini kabul etti

  Hürriyet Haber
  21.10.2005 - 14:47 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı ve Başbakan Vekili Abdullah Gül, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığındaki heyetle Filistin konulu bir toplantıda bir araya geldi.

  Gül, toplantının başında yaptığı konuşmada, TOBB'un öncülüğünde Filistin ve İsrail Ticaret Odaları Birliği ve işadamlarını Türkiye'ye davet ettiklerini ve toplantılar yaptıklarını, bu toplantıların daha sonra Ankara Forumu ismini aldığını hatırlattı.

  “Ortadoğu'da barış sürecine katkı sağlamak için yine Türkiye'nin inisiyatifiyle yeni bir süreç başlatılmıştı” diyen Gül, bu süreç bir taraftan siyasi olarak devam derken bir taraftan da Filistin halkının ekonomik kalkınmasının, sosyal olarak kalkınmasının ve hayat standartlarının iyileştirilmesinin öngörüldüğünü kaydetti.

  Bölgedeki ticaretin ve yatırımların canlandırılmasının hedeflendiğini ve bu yönde toplantılar yapıldığını kaydeden Gül, İsrail'in Gazze'den çekilmesinin ardından, özellikle yeni sanayi bölgelerinin ortaya çıkması bakımından yeni imkanların doğduğunu söyledi. Gül, bunların başında Erez sanayi bölgesinin geldiğini hatırlatarak, “Bunu Odalar Birliği ısrarlı bir şekilde takip etti. Biz siyasi destek verdik” diye konuştu. Gül, konuya ilişkin önemli fonların söz konusu olduğunu da belirterek, şunları kaydetti: “İşte bu toplantıların neticesinde bu ülkelerin arasında önümüzdeki günlerde resmi protokoller imzalanacak ve Gazze'den boşalan yerdeki Erez sanayi bölgesinin canlandırılması, tekrar Filistin halkına kazandırılması için büyük bir adım atılacak. Daha sonra hep beraber bölgeye gideceğiz ve bu protokolleri imzalayacağız. Türkiye, siyasi desteğini sonuna kadar bu işe vermektedir. Gerek İsrailli yetkililer, gerek Filistinli yetkililer ile (Filistin lideri) Sayın Mahmud Abbas ile defalarca konuştuk. Hepsi de kuvvetli bir şekilde destek veriyor. İsrail tarafından da başta Başbakan, Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı... Onlar da destek vermekteler. İnanıyoruz ki, bu projenin canlanmasında, Türkiye'nin çok somut bir katkısı olacaktır. Filistinlilere sadece siyasi değil, ekonomik katkı da sağlanacaktır. Çünkü Filistinlilerin sonunda karşı karşıya kalacakları en büyük problem yine kalkınma olacaktır, refah olacaktır, onların sosyal şartlarını iyileştirmek olacaktır.”

  Gül, hükümetin Filistin özel temsilcisi Vehbi Dinçerler'in de projeyle yakından ilgilendiğini belirtti ve bir soru üzerine bölgeye gideceğini kaydetti.

  Toplantıda konuşan Hisarcıklıoğlu da hükümete projeye verdiği destek için teşekkür etti ve “Eskiden barış için su vardı, şimdi sanayi barışı getirecek” diye konuştu. 

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı