GeriGündem Gül: THY Brezilya'ya doğrudan uçacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gül: THY Brezilya'ya doğrudan uçacak

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türk Hava Yolları'nın (THY) İstanbul ile Brezilya'nın en kalabalık nüfusa sahip kenti Sao Paolo arasında doğrudan uçuşlara yakında başlayacağını söyledi.

Gül, Brezilya'nın başkentindeki temasları ardından Türk basın mensuplarıyla yaptığı sohbette, Türkiye ile Brezilya arasında doğrudan uçuşlara daha önce Brezilya'nın çok sıcak bakmadığını anımsatarak Türkiye'nin bu konuda ısrarcı olduğunu söyledi.

Türkiye'nin yoğun temasları sonucunda Brezilya'nın doğrudan uçuşları kabul ettiğini söyleyen Gül, THY'nin İstanbul-Sao Paolo arasında seferlere yakında başlayacağını kaydetti.

Brezilya'nın Türkiye üzerinden Ortadoğu ve Orta Asya'ya açılmak istediğini söyleyen Gül, bu seferlerin başlaması ile Brezilyalıların İstanbul üzerinden bu bölgelere erişimlerinin kolaylaşacağını vurguladı.
Gül, Brezilya'nın ekonomik açıdan Irak'a büyük ilgi duyduğunu ve bu alanda Türkiye ile işbirliği arzusunda olduğunu belirtti.

LATİN AMERİKA'YA AÇILIM

Bakan Gül, 33 ülkesi ve 600 milyon nüfusuyla Latin Amerika'da büyük kaynaklar olduğunu belirterek bu ülkelerin stratejik ortak aradıklarını, Türkiye'nin de yeni açılımlar içinde olduğunu kaydetti. Bu çerçevede, Brezilya'yı Latin Amerika'nın lideri, kilit ülke olarak gördüklerini ifade eden Gül, bu nedenle açılıma bu ülkeden başladıklarını belirtti. Gül, Türkiye'nin yakında Peru ve Kolombiya'da da büyükelçilik açmayı planladığını bildirdi.

Dışişleri Bakanı Gül, Brezilya'nın hem Kıbrıs konusunda Türk tarafına uygulanan izolasyonun kaldırılmasına hem de Türkiye'nin 2009-2010 yıllarında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi adaylığına destek verdiğini söyledi.

BREZİLYA-TÜRKİYE PARLAMENTOLARARASI FUTBOL MAÇI

Görüşmeleri sırasında futbolun da gündeme geldiğini belirten Dışişleri Bakanı Gül, heyetteki Türk milletvekillerinin “büyük bir cesaretle” TBMM Futbol Takımı'nın Brezilya Meclis Takımı ile maç yapmasını önerdiklerini, önerinin de “büyük bir memnuniyetle kabul edildiğini” açıkladı.
Gül, TBMM Futbol Takımı'nın THY'nin yapacağı ilk seferde Brezilya'ya gelerek bu maçı yapacağını kaydetti.

DA SILVA İLE GÖRÜŞME

Brezilya Cumhurbaşkanı Luiz Inancio Lula da Silva ile yaptığı görüşme hakkında da bilgi veren Gül, Da Silva'nın Türkiye'nin izlediği politikaları yakından takip ettiğini, özellikle Irak politikasından etkilendiğini söylediğini belirtti.
Da Silva'nın, turizm konusunda Türkiye'den öğrenecek çok şeyleri olduğunu belirttiğini kaydeden Gül, Avrupa'ya her gidişinde Türkiye'ye de uğrama arzusunu dile getirdiğini ifade etti. Gül, bu çerçevede Da Silva'yı Türkiye'ye resmi ziyaret için davet ettiklerini bildirdi.

İki ülke arasında savunma alanında da işbirliğinin ele alındığını, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün daha önce Brezilya'yı bu amaçla ziyaret ettiğini hatırlatan Gül, ancak Brezilya'nın savunma alanında gelişkin teknolojilere sahip olmasına karşın büyük bir ordusu bulunmadığını söyledi. Gül, Türkiye'nin büyük bir ordusunun bulunduğunu söylemesi üzerine Brezilya Cumhurbaşkanı'nın “İyi ki komşu değiliz” sözleriyle karşılık verdiğini sözlerine ekledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle