Gündem Haberleri

  Gül: Sorun ifade özgürlüğü değil, saygı ile ilgili

  Hürriyet Haber
  11.02.2006 - 20:09 | Son Güncelleme:

  Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde bugün başlayan 7. Cidde Ekonomik Forumu'na katılan Dışişleri Bakanı Gül, forumun öğleden sonraki oturumunda “Ayrılıklardan ortak zemin yaratmak” konulu bir konuşma yaptı.

  Gül, Batı ve Doğu ülkelerinde bu sorunun ulusal anayasaya yazılarak halledildiğini belirterek, Avrupa Birliği'nin insan haklarıyla ilgili 10. maddesinin kimliklere ve dini değerlere saldırılamayacağını öngördüğünü kaydetti.

  Dışişleri Bakanı Gül, “Bu bağlamda biz sadece Hz. Muhammed'e yapılan saygısızlığın değil, meselenin ele alınış biçimine karşıyız. Biz birçok şeyi daha olumlu yapabilecek insanların bunu farklı bir şekilde kullanmasına karşıyız. Onlar bu sorumluluğu yerine getirmediler. Bu başarısızlık global sorunu halletmek yerine problemleri tırmandırdı. Bugün ne yazık ki islamafobi yükselmede. Antisemitizmin yerini alıyor” dedi.

  Gül, izleyicilerden gelen bir soru üzerine, “Biz basın özgürlüğüne inanıyoruz. Basın özgürlüğüne karşı değiliz. Ama dinlere karşı saygılı olmalıyız. Aslında ilk başta Danimarka başbakanının özür dilemesi bu sorunun bu kadar büyümemesi için yeterli olurdu. Sorunu azaltırdı. Sağduyulu davranması gerekirdi. Bence medeniyetler çatışması olmaz. Sağduyu galip gelecektir” dedi.

  Bakan Gül, “Müslümanlar ile Batı ülkeleri arasında daha olumlu ilişkiler kurulması için neler yapılabileceğine” yönelik bir başka soru üzerine de “Biz bu bölgede daha aktif olmalıyız. Bizim sorunumuz kendimizi ifade edememek. Daha fazla konferanslar, toplantılar yaparak kendimizi anlatmalıyız. Diplomasi, politik ya da ekonomik alanda değil” diye konuştu.

  KÜRESELLEŞMENİN ÖNEMİ

  Gül, Forum'da yaptığı konuşmada, “Küreselleşme, ekonomik büyümeden fazlası demek” diyerek, küreselleşmenin çok önemli sosyal ve siyasi yönlerinin de bulunduğunu belirtti.

  Dünyanın birçok bölgesinde yoksulluk ve ayrımcılık gibi sorunlarla karşılaşıldığını kaydeden Gül, bu sorunlarla mücadelede uluslararası işbirliğinin önemine değindi.

  Abdullah Gül, medeniyetler arası diyaloğun ivedi bir ihtiyaç haline geldiğini ifade ederek, mantık ve sağduyunun sesinin dinlenmemesi, yüzyılların kazandırdığı bilgeliğin umursanmaması halinde radikalizmin bugün görüldüğü gibi yükselişe geçeceğini bildirdi.

  Dışişleri Bakanı Gül, Medeniyetler İttifakı projesine de değinerek, bu projeyle uyumun ve diyaloğun artırılmasının hedeflendiğini söyledi.

  Türkiye'nin AB üyelik müzakerelerine başlamasıyla ilgili olarak da Türkiye'nin daima Avrupa'nın bir parçası olduğunu ifade eden Gül, “AB üyeliğine doğru sağlam adımlar atıyoruz” diye konuştu.

  Bu arada Bakan Gül, Forum'dan sonra bir Arap gazeteciye verdiği demeçte, Türkiye'de kuş gribiyle ilgili yapılan çalışmalar konusunda, ”Bu hastalık her yerde var, ama biz duyar duymaz gece yarısı ilan ettik. Bu bilgiyi herkesle paylaştık. Şimdi tamamen yok oldu. Herkes saklıyor bunu. Biz ortaya çıktığını duyar duymaz hemen gereken tedbirleri aldık ve bunu duyurduk” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı