Gündem Haberleri

  Gül: Seyirci kalamayız

  Ajanslar
  20.08.2006 - 11:45 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, İsrail ve Filistin'e yolculuk öncesi, Lübnan'a asker için alınmış bir karar bulunmadığını belirterek, "Kimse Türkiye'nin coğrafyasındaki gelişmelere seyirci kalmasını bekleyemez" dedi.

  Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, özel uçak “ATA” ile saat 11.00'de İsrail'e gitti.
  Gül, hareketinden önce Atatürk Havalimanı VIP Salonunda düzenlediği basın toplantısında, İsrail ve Filistin'e yapacağı günübirlik ziyaret için Tel Aviv'e gideceğini belirtti.

  Lübnan'da olumsuz gidişata son verilmesini sağlayan 1701 sayılı Birleşmiş Milletler kararının ardından Lübnan'a bir ziyaret gerçekleştirdiğini hatırlatan Gül, bugünkü ziyaret çerçevesinde de İsrail Başbakanı, İçişleri Bakanı ve Savunma Bakanı ile temaslarda bulunacağını, Filistin tarafında ise Ramallah'ta Devlet Başkanı Mahmut Abbas ile görüşeceğini kaydetti. Gül, “Orta Doğu'da adil, kapsamlı, kalıcı barış ve istikrarın tesis edilmesi ve bölgemizin istikrarlı ve müreffeh bir coğrafyaya dönüşmesi, tüm uluslararası toplumla birlikte Türkiye'nin de samimi arzu ve hedefidir. Bu hedefe yalnızca diyalog ve işbirliği yoluyla ulaşılacağına inanıyoruz. Şiddet yöntemleri, tek taraflı girişimler, kalıcı barış ve istikrarın sağlanmasına yardımcı olmamaktadır. Bunlar denenmiştir ve bunlarla bir yere varılamadığı görülmüştür. İsrail'de gerçekleştirilen temaslarda bu düşüncelerimi muhataplarıma aktaracağım. “

  HİZBULLAH İLE LÜBNAN ORDUSU MUHATAP OLACAK

  Bakan Gül Lübnan’a gidecek güçlerin Lübnan Hükümeti’nin bir parçası olan Hizbullah veya başka gruplarla karşı karşıya gelmesi gibi bir görevi bulunmadığını söyleyerek, “Lübnan ordusu Güney Lübnan’a girmeye başlamıştır. Onlar zaten yerli unsurlarla muhatap olacaktır.  Konuşacaktır. Gerekli mutabakatlar zaten o şekilde oluşmuştur” dedi. 

  TÜRKİYE’NİN ULUSAL ÇIKARI

  Türkiye’nin şu aşamada herhangi bir rol üstlenmediğini hatırlatan Gül, “Eğer istikrara katkı sağlanacaksa, barışa hizmet edilecekse, Türkiye’nin akan kan ve gözyaşının durmasına katkısı olacaksa bu gayet dikkatli bir şekilde değerlendirilecek ve ona göre hareket edilecektir” diye konuştu. Türkiye’nin komşusu ve coğrafyasında olup bitene  ilgisiz kalmasını istemeye hiç kimsenin hakkı olmadığını belirten Gül, “Başka ülkelere, Arap ülkesine göre Türkiye kendi politikasını çizecek değildir. Bizim ulusal menfaatimiz bölgede huzurun istikrarın tesis edilmesi yönündedir. Ayrıca komşularımıza ve insanlığa da katkımız olur. Burada bizim de çıkarımız vardır. Şüphesiz ki  bunlar yapılırken çok dikkat edilecek hususlar vardı. Bütün bu değerlendirme bu çerçeve içersindedir. Bu nedenle henüz bir karar almış değiliz. Bu ziyaretlerim bu değerlendirmeleri daha iyi bir şekilde yapılmasına fırsat verecektir” dedi.

  İSRAİL’İ UYARDI

  Gül, İsrail’in ateşkesi ihlal eden eylemlerine ilişkin “Bunları da konuşacağız. Önemli olan alınan kararları uygulamaktır. Uygulanmazsa  o zaman aniden başka gelişmeler de ortaya çıkar” dedi. Bakan, “Güç kullanmakla ve tek taraflı kararlarla barış sağlanamıyor.Diyalog, görüşme ve sonunda kalıcı barış için karşılıklı anlaşmaların sağlanması gerekir” görüşünü aktardı ve “İşte bunun önünü açmak, gayret sarf etmek gerekir. Bizim de bu yönde katkımız olursa büyük memnuniyet duyarız” diye konuştu. 

  GÜL’DEN TÜRK MEDYASINA İLGİNÇ UYARI

  Bakan Gül, Türkiye’nin İran ve Suriye uçaklarına ilişkin uygulaması ile ilgili sorular üzerine Türk medyasına şu ilginç uyarıyı yaptı: "Çok sorumlu bir şekilde yazılıp çizilmesi gerekir. Herhangi birinin elinde herhangi bir bilgi varsa Bakanlığımız ile temasa geçmesini tavsiye ederim. Gazeteci arkadaşlara bunu söylerim. Bugünlerde herkes bir çok haber ile besleyebilirler sizi. Bunlar rutin uygulamalardır ve her tarafın bilgisi dahilindeki uygulamalardır. Bunların farklı farklı yansıtılması bizim uluslararası ve ulusal çıkarlarımıza müspet menfi etkileri olur. O bakımdan bu tip bilgiler olabilir. Tabi ki size gelebilir. Bunları bize doğrulatın. Çünkü böyle bir kritik dönem içersinde Türkiye’nin dürüst kurallara uyan herhangi bir taraf içersinde yer almayan tavrının ortaya çıkması gerekir. Bu tavrın değişik gösterilmesi için sizin üzerinizde bir çok çabanın olacağını tahmin ediyorum. Sizi bizimle yardımlaşmaya, bizim de sizinle yardımlaşmaya hazır olduğumuzu, doğru bilgileri vermeye hazır olduğumuz, sizlere bir kez daha burada tekrarlıyorum”

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı