Gündem Haberleri

  Gül-Rice görüşmesinin perde arkası

  Uğur ERGAN yazıyor
  10.07.2007 - 12:24 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün geçen Cuma günü ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile yaptığı telefon görüşmesinde, Kuzey Irak kaynaklı PKK terörü ile mücadelede ABD'nin yetersiz olduğunu son derece net ifadelerle söylediği öğrenildi.

  ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile Dışişleri Bakanı Abdullah Gül arasındaki kritik telefon görüşmesinin perde arkası aralanmaya başladı. Edinilen bilgeye göre, Washington Post gazetesinde belirtildiği gibi Rice, Türkiye'nin Kuzey Irak'a bir sınır ötesi operasyonu yapmamasını telkin etti. Ancak Gül, Rice'a verdiği yanıtlarda, operasyon yapılmayacağına dair bağlayıcı hiçbir ifade kullanmadı.

  EKSİLME YOK ARTMA VAR

  Gül, hem ABD'ye, hem de Irak yönetimine yapılan tüm uyarılara rağmen, Kuzey Irak kaynaklı PKK teröründe herhangi bir eksilmenin olmadığını, aksine arttığını ifade etti.

  SİLAHLARI DA KUZEY IRAK'TAN

  Terör örgütünün gerçekleştirdiği eylemlerde kullandığı silah ile mayın ve bomba türü patlayıcıların çıkış noktasının Kuzey Irak olduğunu ve bununla ilgili tüm bilgilerin defalarca Washington ve Bağdat yönetimlerine iletildiğinin altını çizdi. Gül, "Tüm uyarılarımıza rağmen ülkemize yönelik tacizler artmaktadır" dedi.

  BARZANİ FALAN DİNLEMEYİZ

  Tacizlerin bu şekilde devam etmesi halinde Türkiye'nin "gereğini" yapmakta herhangi bir tereddüt duymayacağı, "Barzani falan dinlemeyeceği" mesajını veren Gül'ün "Türk kamuoyunun sabrı artık haklı olarak taşmıştır. Bizim de sabrımızın son noktasına gelmeye başladığını unutmayın" dediği öğrenildi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı