GeriGündem Gül: PKK, Türkiye ile Irak arasına girmiş nifak tohumudur
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gül: PKK, Türkiye ile Irak arasına girmiş nifak tohumudur

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Kuzey Irak’daki Kürt liderlerine çağrıda bulunarak, “PKK adlı terör örgütünün aramıza nifak tohumları serpmesine müsade etmeyin. PKK, Türkiye ile Irak arasına girmiş nifak tohumudur” dedi.

Bakan Gül, Talas İlçesi'ndeki Vali konağında Vali Osman Güneş’in öğle saatlerinde verdiği kahvaltıya katıldı. Kayseri’nin yöresel yiyeceklerinden katmer, bazlama, su böreği, sucuk, pastırmanın da yer aldığı kahvaltı sofrasını arılar basınca, her masada kahve yakılarak çıkan tütsünün arıları uzaklaştırması sağlandı. Bu arada, kahvaltıya tişörtle gelen Gül, Kayseri Valisi'ni takım elbiseli ve kravatlı görünce, ceketini çıkartmasını istedi. Vali Güneş, bunun üzerine ceketini çıkartarak “Emire uyulur” yanıtı verdi.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Gül, Irak Başbakanı'nın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı arayıp, PKK bürolarını kapattıkları yolundaki sözlerini sevindirici buldu. Gül, gazetecilerin sorusu üzerine, şunları söyledi:

“Bu sadece Türkiye’nin değil, Irak’ın da sorunu. Bir ülke kendi topraklarından komşusuna saldıran ve komşusuna terör faliyetlerinde bulunan insanlara müsade ederse, elbette rahatsız olur. Irak Hükümeti de bundan rahatsız. Yaptığımız görüşmelerde bunu bize söylediler. Daha ileri derecede tedbirleri alamıyor. Yapacakları şeylerin başında kararlıklarını ortaya koymaları gerekiyordu. Sayın Başbakanın bu konudaki sözleri memnuniyet vericicidir. Irak hükümeti, sözlerini uygulamaya geçirip sesli bir şekilde duyurmalıydı. Şimdi, bunlar yapılmaya başlandı. ABD, Türkiye ile Irak arasındaki işbirliği de çok önemlidir. Bunlarda önemli gelişmeler vardır. Özellikle, son olaylardan sonra Türkiye’nin bu konudaki kararlığının ortaya konulması netice verecektir. Türkiye törerle mücadeleyi kendi güçleriyle imkanlarıyla yapacak güçtedir. Bunu kimseye havale edemez. Bu birinci önceliğimizdir. Bölgesel ve komşular arasındaki işbirliği de önemlidir. Bunun takipçisi olacağız ve işbirliğine devam edeceğiz.”

BARZANİ'NİN SORUMULULUĞU

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) lideri Mesut Barzani’nin Türkiye ilgili ilgili sözlerinin hatırlatılması üzerine, Kuzey Irak’daki yöneticilerin sorumluluğunun çok büyük olduğunu söyledi. Gül, bölgedeki Kürt grupların da işin vahametini anlamaları yardımcı olmaları, bu konuda Türkiye işbirliği içinde olmalarının kendi çıkarlarına olacağını anlatırken şöyle konuştu:

“Tarih boyunca, Türkiye Irak’la hep birlikte olmuştur. Türkler ve Kürtler, tarih boyunca Selçuluklular ve Osmanlı döneminde hep beraberdir. Birbirimizin ayrılmaz parçasıyız. PKK aramıza girmiş nifak tohumudur. Iraklılar'ın bunu çok iyi bilmesi gerekir. Oradaki Kürt liderlerin Kuzey Irak’üaki Kürt ve Türk liderlerinin bilmesi gerekir. Türkiye’nin orada yapabileceği çok daha iyi şeyler vardır. Kuzey Irak'takiler ne zaman koruma ihtiyacı hissettilerse, Türkiye korumuştur. Son 10 yıla baktığımızda Halepçe kimyasal saldırılar yapıldığında, 2 gece içinde 500 bin Kürt vatandaşı Türkiye’ye sığınmıştır. Avrupa ülkeleri sadece 10-20, 100 kişiyi almıştır. Türkiye onları korumuştur. Onlar bugünlere Türkiye’nin korumacılığı altında gelmişlerdir. Türkiye, onlara daima şefkatle davranmıştır. Ama, aramıza giren PKK terör örgütü ne yazık ki, Iraklı Kürtler arasında çok fazla dayanışma ve yardımlaşmayı önlemektedir. O bakımdan özellikle Irak’daki, Kuzay Irak’daki Kürt liderlere buradan çağrıda bulunmak istiyorum. Aramızdaki işbirliği ve dostluğun ilerideki yıllarda çok daha fazla işbirliğinin, bu şekilde önlenmesine müsade etmemeleri gerekir.”

Bakan Gül, İran'ı kast ederek terör örgütünün daha önce başka bir komşu ülkede üslendiğini, ancak bir süre sonra onlara tehdit oluşturmaya başladığını bildirirken, “Gün gelecektir kendilerine de tehlike olacaklardır. Irak’ın bütünlüğüne, Kuzey Irak’a yani hepsine tehdit olacaktır. O nedenle böylesi küçük mülahazaları bir kenara bırakıp,terörle mücedele herkesin işbirliği yapması gerekir” dedi.

Abdullah Gül, BM’nin yaptığı girişimler sonucu Lübnan’da ateşkes ilan edilmesi ardından buraya Türkiye’den asker gönderilip- gönderilmeyeceği konusundaki soru üzerine uzun süreden sonra böyle bir karar çıkmasını memnuniyet verici bulduklarını söyledi. Kararın oybirliğiyle çıkmasının önemli olduğunu vurgulayan bakan, “Şüphesiz ki bu tür meselelerde herkes istediğini tam, yüzde 100 elde edemez. O nedenle gecikme oldu. Dünya bu işi bir an önce durdurmak için gayret sarfetti. Farklı anlayışlar bir araya getirilemediği için barış gecikti” diye konuştu. BM’nin aldığı ateştes anlaşmasının uygulanmasıyla herşeyin yerli yerine oturacağına değinen Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Oraya asker göndermemiz hemen netleşecek bir şey değildir. Lübnan’da ‘Unifer' denilen BM’nin gücü var. Ama, sayısı ve gücü yeterli değil. Bu sayının 15 bine kadar çıkarılması gerekir. Yeni ülkelerden yeni askerler gidecek. Bundan sonra gelişmeler olur. Şartlar uygun olursa ayrıca, oraya giden askerler barış yapmayacak, barışı koruyacak. O nedenle orada savaş ve çatışma ortamınnın olmaması gerekir.İsrail ve Lübnan’daki tüm tarafların da buna ‘evet’ demesi gerekir. Başından beri söylüyoruz, şartlar müasit olursa, dünya barışına hizmet ederiz.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle