Gündem Haberleri

  Gül: Ortadoğu’daki gelişmeler olumlu

  Ankara
  25.02.2005 - 14:31 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Ortadoğu’da memnuniyet verici gelişmeler olduğunu; yeni Filistin Hükümeti’nin Yaşama Konseyi’nce onaylandığını belirterek, "Teknokrat niteliği ağır basan bu Hükümeti, Filistin liderliğinin reformlar konusundaki kararlılığının bir göstergesi olarak değerlendiriyoruz" dedi.

  Abdullah Gül yaptığı yazılı açıklamada, Ortadoğu’da son dönemdeki gelişmeleri değerlendirdi.

   

  Gül, 8 Şubat’ta İsrail Başbakanı Ariel Sharon’la Filistin Ulusal Yönetimi Başkanı Abu Mazen arasında Şarm el Şeyh’te düzenlenen zirvede alınan kararla tarafların karşılıklı ateşkes ilanını izleyen dönemde, bölgede meydana gelen olumlu gelişmeleri memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

    

  İsrail Hükümeti’nin İsrail’in Gazze Şeridi’nin tamamından ve Batı Şeria’nın bir kısmından tek taraflı çekilmesini öngören planın uygulanmasına ilişkin yasa tasarısını 20 Şubat’ta kabul ettiğini anımsatan Gül,böylece söz konusu planın hayata geçirilmesi yolunda önemli bir aşama kat edildiğini ifade etti.

    

  Gül, yeni Filistin Hükümeti’nin Yasama Konseyi’nde bugün yapılan oylamayla kabul edildiğine dikkat çekerek "Teknokrat niteliği ağır basan bu Hükümeti, Filistin liderliğinin reformlar konusundaki kararlılığının bir göstergesi olarak değerlendiriyor ve kendilerine başarılar diliyoruz" dedi.

   

  GÜVEN ARTIRICI ÖNLEMLERİN SÜRMESİ YARARLI

   

  İsrail’in, güven arttırıcı önlemler çerçevesinde Filistinli mahkumları serbest bırakmasının ve zamanında Gazze Şeridi’ne gönderilen bazı Filistinlilerin Batı Şeria’ya dönüşüne izin vermesinin de memnuniyet verici olduğunu ifade eden Gül, önümüzdeki dönemde benzeri güven arttırıcı adımların karşılıklı olarak sürdürülmesinin yararına işaret etti.

    

  Tarafların bazı kentlerin güvenliğinin Filistin tarafına devri konusunda sürdürdükleri temasların en kısa sürede olumlu şekilde tamamlanması beklentisini dile getiren Gül,Mısır ve Ürdün’ün İsrail’le diplomatik ilişkilerini yeniden Büyükelçi seviyesine yükseltme yolundaki kararını da memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

    

  Gül şöyle devam etti:

    

  "Ortadoğu’da barış ve istikrara ulaşılması yolunda yakalanan ivmenin kaybedilmemesi için taraflara ve tüm uluslar arası topluma büyük sorumluluklar düşmektedir. Türkiye, bu çerçevede tarafların barış çabalarına aktif katkıda bulunmaya devam etmeye kararlıdır."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı