Gündem Haberleri

Gül: Operasyon için izin almayız

Arzu ÇETİK- Turan GÜLTEKİN/İZMİR, (DHA)
08.07.2007 - 17:33 | Son Güncelleme:

BAŞBAKAN Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Türkiye'nin Kuzey Irak'a sınır ötesi harekatıyla ilgili hiç kimseden izin almasının sözkonusu olmadığın söyledi.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, İzmir Balçova Termal Tesisleri'nde katılıdğı EXPO 2015 İzmir Yörnlendirme kurulu toplantısının ardından gazetecilerin sonularını yanıtladı. Kuzey Irak'ta patlayıcı yüklü bir TIR'ın pazaryerinde patlatılıdğı ve Türkmenler'in de hayatını kaybettiği olayla ilgili değerlendirme yapan Bakan Gül, “Haber gelir gelmez hemen Türkiye'nin tıbbi yardımda bulunmasıyla ilgili seferberlik başlattık. İki uçak bugün gitti. Bazı doktor ekipleri de gidiyor. Terörün ne kadar kötü, insanlık düşmanı olduğunu biz de biliyoruz. Biz de bu tip olaylar yaşadık. Bütün arzumuz bununla kararlı bir şekilde mücadele etmek. İçeriden ve dışarından bunların önüne geçmek. Dün yaşanan olayı şiddetle kınadık” dedi.

Bir gazetecinin Irak'taki referandum öncesinde başka saldırıların beklenip beklenmediği konusundaki sorusuna da yanıt veren Bakan Gül, “Irak'ın hemen her tarafında oluyor bunlar. Her türlü provakasyon sözkonusudur” dedi. Türkiye'nin kınama dışında başka bir girişiminin olup olmayacağı sorusuna ise Bakan Gül, “Bunları görürsünüz” demekle yetindi.

ABD Dışişleri Bakanı Condeleeza Rice ile yaptığı telefon görüşmesinde Kuzey Irak'a sınır ötesi harekatın konuşulup konuşulmadığına ilişkin soruya ise şöyle cevap verdi:

“Bizim hiç kimseden bununla ilgili izin almamız sözkonusu değil. Türkiye her türlü kararı kendisi verir. Her icraatı da kendisi yapar. Bununla ilgili ne zaman nasıl karar verileceğine dair daha önce de söyledim. Hükümet, Genelkurmay kendi içinde görüşmeler yapmıştır. Nasıl hareket edileceği bellidir. Dolayısıyle ABD'ye sadece, Irak'ı işgal eden güç olduğu için, terörle mücadele söz konusu olduğunda, sadece Bağdat'taki Basra'daki değil, Kuzey Irak'a yerleşen terör örgütleriyle de mücadele edilmesi gerektiğini hatırlatırız. Onun ötesinde her şey bize kalmıştır. Kendisine bunları ifade ettik.”

 

Etiketler: son dakika , haberler
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı