Gündem Haberleri

  Gül: Önemli bir koridor olduk, Türkiye doğalgazda Rusya’ya alternatif

  Ümit ÇETİN/OHRİ
  03.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, orta Avrupa ülkeleri liderlerine, Türkiye’nin Avrupa ile dünya gaz ve petrol tedarikçileri arasında önemli bir koridor olduğunu belirterek, "Rusya’ya alternatifiz" mesajı verdi.

  Gül’ün onur konuğu olarak katıldığı 15. Orta Avrupa Ülkeleri Liderleri Zirvesi, dün Makedonya’nın Ohri kentinde başladı. Inex Gorica Otel’deki zirvenin açılışında konuşan Gül, şu mesajları verdi:

  Entegrasyon için barış

  Balkanların tam kalbinde olan Ohri’den bu zirve aracılığıyla verilecek birleşik Avrupa mesajlarının, tüm Avrupa halklarına ulaşacağına inanıyorum. Bölgede kalıcı barış ve istikrarın pekiştirilmesi, Avrupa’nın tam entegrasyonu için önemli bir görev. Bölgenin yeniden şekillendiği bir dönüşüme şahit oluyoruz. Bölgede barış ve istikrarın kalıcı hale gelmesi için dayanışma ve karşılıklı anlayışa her zamankinden daha çok ihtiyaç duyulmaktadır.

  AB temel amaç olmalı

  Türkiye, Bosna Hersek ve Kosova’daki gelişmeleri yakından izlemektedir. Bölgedeki reformların devamı için Avrupa Birliği ve NATO gibi kurumlara entegrasyon hedefini temel amaç olarak sürdürülmeli. İnanıyoruz ki bu perspektifler, demokratik bir toplum inşa edilmesi yolundaki reform çabalarına hizmet edecektir. Bu çerçevede bölgede istikrarı korumak için bizim temel dış politika önceliklerimizden biri, NATO ve AB şemsiyesi altında Güney Doğu Avrupa’nın entegrasyonunun tamamlanmasıdır.

  Küresel aktör yaparız

  Türkiye, birleşik bir Avrupa kurulması çabalarıyla ilk günden beri ilgileniyor. Türkiye’nin AB’ye üyeliği, birliğin küresel bir aktöre dönüşümüne yardımcı olacaktır. Türkiye’nin de üye olduğu genişlemiş bir Avrupa Birliği dünyadaki barış, refah, istikrar ve uyum için önemli bir aktör olma pozisyonunu pekiştirecektir.

  Stratejimiz örtüşüyor

  Türkiye giderek Avrupa ile dünya gaz ve petrol tedarikçileri arasında önemli bir enerji koridoru haline geliyor. Bizim enerji güvenliği stratejimiz, AB’nin enerji arz yollarının çeşitlendirilmesini amaçlayan politikasıyla örtüşüyor ve böylece yeni bir işbirliği alanı açılıyor.

  Türk’ten Türk’e AB desteği

  ORTA Avrupa Liderler Zirvesi’nin ilk günkü oturumda, bölgesel sorunların çözümü ve AB genişlemesi üzerinde görüşlerini dile getirilirken, üç ülkeden Türkiye’nin AB üyeliğine destek geldi. AB Dönem Başkanı Slovenya’nın Cumhurbaşkanı Danilo Türk, Macaristan Cumhurbaşkanı Lazslo Soylom ve Romanya Dışişleri Bakanı Adrian Cioroianu, Ankara’ya destek açıklamasında bulundu.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı