Gündem Haberleri

  Gül: Niyet var, program belli değil

  ANKA
  14.10.2008 - 13:19 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Irak’a ziyaret niyetini daha önce açıkladığını, ancak ziyaretine ilişkin tarih ve program çalışmasının henüz başlamadığını söyledi.

  Cumhurbaşkanı Gül, Frankfurt'a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda açıklamalarda bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladı. Terörle mücadele kapsamında sınırda tampon bölge oluşturulmasına ilişkin tartışmaların sorulması üzerine Cumhurbaşkanı Gül, konunun hükümet tarafından değerlendirildiğini belirterek, şöyle dedi:

  "Hükümet her şeyi enine boyuna tartışır. Hükümetin uzmanları vardır. Uzmanlar nedir? Genelkurmaydır, emniyet teşkilatıdır, istihbarat teşkilatıdır. Bunlar hem güvenlik güçlerimizdir hem de bu konudaki uzmanlardır. Dolayısıyla onlarla yapılan bütün toplantılar neticesinde, aldıkları intibalar ve neticede hükümetin vereceği karar çerçevesinde bu politikalar takip edilecektir. O bakımdan benim bir şey söylemem şu anda doğru değil"

  Cumhurbaşkanı Gül, gerçekleştirmeyi planladığı Irak ziyareti çerçevesinde Bağdat dışındaki illere gitme yönünde bir davet alıp almadığının sorulması üzerine, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin Türkiye'ye yaptığı ziyaretin ardından kendisini Irak'a davet ettiğini hatırlattı. Gül, "Irak'a, Bağdat'a ziyaret niyetimi açıkladım. Ama bununla ilgili bir tarih, bir program çalışması henüz başlamış değildir" dedi.

  ALMAN DIŞİŞLERİ BAKANI STEINMEIR'I KABUL EDECEK

  Türkiye'nin onur konuğu olduğu 60. Frankfurt Kitap Fuarı'nın açılışına katılmak üzere gideceği Almanya'da, Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'i kabul edeceğini belirten Gül, iki ülkeyi ilgilendiren güncel dış politika konularında görüş alışverişinde bulunacaklarını söyledi.

  Frankfurt Kitap Fuarı'nın açılışında bir konuşma yapacağını ve Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile Türkiye pavyonunun açılışını gerçekleştireceğini kaydeden Gül, yarın Frankfurt Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı tarafından onuruna düzenlenecek çalışma kahvaltısına katılacağını belirtti.

  Almanya'daki Türk toplumunun temsilcileriyle de bir araya geleceğini ifade eden Gül, yarın ayrıca Almanya Cumhurbaşkanı Hörst Köhler'le ikili bir görüşme gerçekleştireceğini ve birlikte Türk pavyonunu gezeceklerini kaydetti. Gül, Frankfurt ziyaretinin kapsamlı ve çok boyutlu Türk-Alman ilişkilerine katkı sağlayacağını belirterek, "Ziyaretimin ayrıca gerek Türkiye'nin bu çok yönlü tanıtım projesine destek bakımından gerek ziyaret sırasında Türk toplumu temsilcileri ve Alman makamları ile yapacağım görüşmeler açısından fayda sağlayacağına inanıyorum" diye konuştu.

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bu açıklamalarından sonra özel bir uçakla Frankfurt'a hareket etti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı