Gündem Haberleri

  Gül: Ne Kıbrıs'tan ne AB'den vazgeçeriz

  Hürriyet Haber
  27.11.2001 - 14:07 | Son Güncelleme:

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Gül, "Ne Kıbrıs`tan, ne AB'ye tam üyelikten vazgeçilir" dedi. Gül, idari ve demokratik reformların yerine getirilmesini istedi.

  Gül, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye`nin bugün, ``57. Hükümet sayesinde, tarihinin en derin ekonomik bunalımını`` yaşadığını söyledi.

  Türkiye`nin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar nedeniyle uluslararası kuruluşlar ile güçlü devletlere mahkum hale geldiğini iddia eden Gül, bu şartlar içinde Kıbrıs ve Türkiye`nin Avrupa Birliği(AB) üyeliği gibi konularda sorunlar yaşandığını kaydetti.

  DE FACTO MANZARA İÇ AÇICI DEĞİL

  Türkiye`nin ekonominin güçlü olduğu dönemde bu sorunlarla karşılaşmadığını, Kıbrıs`ın kötü bir konjonktürde dayatıldığını anlatan Gül, ``Türkiye 27 senede, Barış Harekatı`ndan sonra Kıbrıs politikasında başarılı olamamıştır. Kıbrıs ile ilgili de facto (fiili) manzara hiç de iç açıcı değildir`` dedi.

  Abdullah Gül, 10 Aralık`ta Helsinki`de yapılan AB zirvesinin ardından hükümetin ``zafer sarhoşluğu`` yaşadığını, ancak kendilerinin sonraki süreçte Kıbrıs konusunun gündeme getirileceğini her defasında dile getirdiklerini söyledi.

  ``Ne Kıbrıs`tan, ne AB`den vazgeçilir`` diyen Gül, Türkiye`nin bu konuda büyük fedakarlık yaptığını söyledi.

  KÜRTÇE YAYIN ZATEN VAR

  Türkiye`nin AB`ye tam üye olabilmesi için ekonomik, hukuki ve idari reformları gerçekleştirmesi gerektiğini anlatan Gül, Ulusal Program`ın içeriğini eleştirdi.

  Gül, ``AB`ye girişimizin düzgün şekilde ilerlemesi için, idari ve demokratik reformların yerine getirilmesi gerekir`` diye konuştu.

  Abdullah Gül, bir soru üzerine, Türkiye`nin AB`ye girmeyi çok arzu ediyormuş gibi davrandığını, ancak bir şey yapmadığını iddia etti.

  Gül, ``AB`ye tam üyelik çerçevesinde Ak Parti, Kürtçe eğitime nasıl bakıyor?`` sorusuna ise ``AB`nin ne olduğunu bilmeden Türkiye bu yolda yürüyorsa bu, bir skandaldır. Türkiye, peşinen kabul ettiği bir kulübe girmek istiyorsa şartlarını yerine getirmelidir. Türkçe dışındaki yayınlar vardı zaten... Kürtçe yayın yapılmaktadır. Bunu herkes de bilmektedir`` karşılığını verdi.

  Gül, geçen hafta Kıbrıs konusunda Meclis`te yapılan kapalı oturumun kendilerini tatmin etmediğini, hükümetin, ``Kıbrıs ile ilgili yeterli bilgi vermediğini`` söyledi.
   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı