Gündem Haberleri

  Gül, Mozart'ın evini ziyaret etti

  A.A
  04.05.2011 - 16:39 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Avusturya'nın Salzburg kentinde eşi Hayrünnisa Gül, Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fisher ve eşi Margit Fisher ile birlikte ünlü besteci Wolfgang Amadeus Mozart'ın doğduğu evi ve Salzburg Kalesi'ni gezdi.

  Konakladığı Sacher Otelinden eşi Hayrünnisa Gül ve Avusturya Cumhurbaşkanı Fisher ve eşiyle birlikte yürüyerek ayrılan Gül, otelin arkasındaki Salzbach Nehri kenarında anı fotoğrafı çektirdi. Cumhurbaşkanı Gül ile eşi ve Avusturya Cumhurbaşkanı Fisher ile eşi buradan yürüyerek Mozart'ın evine geçtiler.
  Avusturyalı bir sanatçı, Mozart'ın piyanosunda aralarında Türk Marşı'nın da bulunduğu kısa bir konser verdi. Konserin ardından Mozart hakkında İngilizce kısa bir bilgi veren sanatçı, Mozart'ın Türklere duyduğu ilgiyi anlattı. Günümüzde müze olarak kullanılan evde ünlü besteci Mozart'ın 1773-1780 yılları arasında yaşadığı ve bestelediği bazı eserlerin el yazısı notalarının sergilendiği belirtildi.

  Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrünnisa Gül'e, Mozart'ın evinden ayrılacakları sırada evin bir bölümünde bulunan kafenin işletmecisi tarafından Türk kahvesi ikram edildi. Kahvelerini içen Gül çifti, işletmeciye teşekkür etti.

  Cumhurbaşkanı Gül ve Avusturya Cumhurbaşkanı Fisher, eşleriyle birlikte daha sonra Salzburg Kalesi'ne geçtiler. Kente hakim bir tepenin üzerinde kurulan kaleden bir süre Salzburg'u seyreden Gül'e Salzburg Eyalet Başkanı Gabi Burgstaller tarafından kentin tarihi hakkında bilgi verildi.

  Gül, kaleyi gezerken bir grup Avusturyalı küçük öğrenciyle karşılaştı. Öğrenciler Gül'e Almanca “Günaydın Baş Cumhurbaşkanı” diye seslendi. Avusturyalı çocuklarla ilgilenen Gül çifti, bazı çocukları sevdi, karşılaştıkları Türklerle ayak üzeri sohbet etti. Gül çiftiyle karşılaşan Türkler, anı fotoğrafı çektirirken, Kayserili bir genç kız da duygulanarak gözyaşlarını tutamadı.

  Kale ziyaretinin ardından Salzburg Eyalet Başkanı Burgstaller tarafından Cumhurbaşkanı Gül, Avusturya Cumhurbaşkanı Fisher ve eşlerine öğle yemeği verildi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı