Gündem Haberleri

  Gül, Makedonya'ya gitti

  A.A
  01.05.2008 - 14:55 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 1 Mayıs kutlamalarına ilişkin, “Ümit ediyorum ki bu tip konular önümüzdeki yıllarda daha soğukkanlı bir şekilde konuşulur ve olup bitenlerden herkes tarihi bir şekilde ders çıkartarak, önümüzdeki yıllarda daha güzel bir şekilde kutlanır” dedi.Cumhurbaşkanı Gül, Makedonya'ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanında açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

  Gül, Makedonya Cumhurbaşkanı'nın davetlisi olarak 1-3 Mayıs'ta Ohri kentinde düzenlenecek 15. Orta Avrupa Ülkeleri Cumhurbaşkanları Toplantısı'na özel konuk olarak katılmak, ardından 3-4 Mayıs'ta Makedonya'ya ikili düzeyde resmi ziyaret gerçekleştirmek üzere Türkiye'den ayrıldığını söyledi. 15. Orta Avrupa Ülkeleri Cumhurbaşkanları Toplantısı'nın açılışında ve bilahare 2. oturumunda birer konuşma yapacağını belirten Gül, bu oturumun konusunun “entegrasyon, güçlü ve rekabetçi ekonomi, enerji perspektifleri ve güçlükleri” olacağını anlattı.

  Toplantıya katılan liderlerin bazılarıyla ikili ilişkiler, bölgesel ve uluslararası sorunlar hakkında görüş alışverişinde bulunma imkanına da sahip olacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, Makedonya Cumhuriyeti'ni geçen yıl Mart ayında Dışişleri Bakanı sıfatıyla ziyaret ettiğini belirtti. Makedonya Cumhuriyeti'ni Balkanlar'ın ortasında barış, istikrar ve refahın sürdürülmesinde önemli rol oynayan bir ülke olarak gördüklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:
  “Türkiye, Makedonya'yı anayasal adıyla tanıyan ülkelerin başında gelmektedir. Aynı zamanda Makedonya Cumhuriyeti'nin Avrupa-Atlantik kurumlarıyla bütünleşme çabalarını her zaman desteklemiştir. Bildiğiniz üzere geçtiğimiz Nisan ayında Bükreş'te yapılan NATO zirvesinde diğer Adriyatik Şartı ülkeleri Hırvatistan ve Arnavutluk'a yapılan üyelik daveti tüm arzu ve gayretlerimize rağmen Makedonya Cumhuriyeti'ne yapılmamıştır. Türkiye, NATO'nun 'açık kapı politikası' çerçevesinde Makedonya'nın Avrupa-Atlantik yapılarıyla bütünleşmesini, bugüne kadar desteklediği gibi gelecekte de desteklemeye devam edecektir.”

  Cumhurbaşkanı Gül, köklü tarihi, kültürel ve insani bağların bulunduğu Makedonya'nın bağımsızlığını kazandığı tarihten bu yana Türkiye ile Makedonya arasındaki ilişkilerin hızla geliştiğini ve sağlam bir işbirliği temelinin atıldığını vurguladı. Türkiye'de yaşayan Makedonya kökenli Türk vatandaşları ile Makedonya'da yaşayan Türk kökenli Makedonya vatandaşlarının bu sağlam işbirliğinin ana dayanaklarını oluşturduğunu ifade eden Gül, ziyareti sırasında mükemmel düzeyde seyreden siyasi ilişkilerin yanı sıra ekonomik, ticari, savunma, güvenlik, kültürel ve eğitim alanındaki ikili işbirliğini de tüm yönleriyle ele alma olanağı bulacağını kaydetti.

  EKONOMİK VE TİCARİ İLİŞKİLER

  Cumhurbaşkanı Gül, bu vesileyle zaten yoğun olan ilişkilerin ve işbirliğinin daha da geliştirilmesi ve derinleştirilmesi için tüm imkanları araştıracağını belirterek, “Özellikle ekonomik ve ticari işbirliğimizde son dönemde mevcut gelişmeleri ele alacağım ve bu konuda karşılıklı olarak yapılabilecekler üzerinde duracağım” dedi.


  Gül, Balkanlar'da son dönemde yaşanan gelişmelerin yanı sıra iki ülkeyi yakından ilgilendiren bölgesel ve uluslararası konular üzerinde Makedonya yetkilileriyle görüş alışverişinde bulunacağını belirtti.

  Cumhurbaşkanı Gül, Makedonya'nın üçüncü büyük halkı olan ve iki ülke arasındaki en güçlü dostluk bağını oluşturan soydaşların beklenti ve istekleri dahil, siyasi, ekonomik ve sosyal alanda örgütlenme çalışmaları konusunda doğrudan Türk toplumu temsilcileriyle bir araya gelerek, bilgi alacağını söyledi.
  Gül, ziyareti sırasında Manastır'a geçerek Askeri İdadi'deki Atatürk Anı Odası ile Makedonya'da mevcut bazı Türk-Osmanlı eserlerini görme ve inceleme olanağı bulacağını kaydetti.

  Cumhurbaşkanı Gül, iki ülke arasında doğal afetlerin sonuçlarının azaltılmasına ilişkin bir anlaşmanın imzalanacağı ziyaretin, samimi ve dostça ilişkilerin her alanda daha da geliştirilmesi için yeni fırsatlar yaratacağına ve Türkiye-Makedonya arasındaki işbirliğine yeni bir ivme kazandıracağına inandığını söyledi.

  SORULAR

  Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gül, Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi ile yaptığı görüşmenin ayrıntılarının sorulması üzerine, Irak'ın geleceğinin Türkiye'nin bu ülkeyle ilişkileri açısından önem taşıdığını söyledi. Irak'ın toprak bütünlüğü ve iç güvenliğinin bölge istikrarı açısından da önem arz ettiğini anlatan Cumhurbaşkanı Gül, Haşimi ile bu çerçevede kapsamlı bir görüşme yaptığını kaydetti. Gül, Türkiye'nin Irak'la ilişkilerinin geniş biçimde ele alındığı bir dönemin başladığını belirterek, ilişkilerin önemli bir ayağını enerji konusunun oluşturduğunu söyledi.


  Irak'a komşu ülkelerin oluşturduğu Enerji Komitesi Başkanlığını Türkiye'nin yürüttüğüne işaret eden Gül, Türkiye'nin Irak'ta petrol ve doğal gaz arama ve nakletme projeleri bulunduğunu kaydetti. Cumhurbaşkanı Gül, Irak'ta petrol arama faaliyetlerine katılacak ülkelerin açıklanacağı yeni listede Türkiye'nin de yer almasını istediklerini belirtti.

  Başka bir soru üzerine, Türkiye'nin Irak'taki tüm gruplarla başından beri görüşmeler yürüttüğünü anlatan Gül, Irak'ın geleceği, güvenliği ve zenginliğinin Türkiye'yi yakından ilgilendirmesi bakımından bu görüşmelerin doğal olduğunu ifade etti.

  1 MAYIS

  Gül, bir gazetecinin, “İşçiler, 1 Mayıs İşçi Bayramı'nı temel hak ve özgürlüklerin kullanılması doğrultusunda kutlayamadılar. AB üyelik sürecindeki Türkiye'nin geleceği açısından bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusunu şöyle yanıtladı:
  “AB olmasa da işçinin hak ve hukuku her zaman korunmalı. Siyasi, ekonomik ve sosyal standartların AB standartlarına çıkarılması Türkiye'nin kararlı bir şekilde yürüttüğü politikadır. Bugün, sonunda aklıselimin hakim olduğunu gördüm.
  Ümit ediyorum ki bu tip konular önümüzdeki yıllarda daha soğukkanlı bir şekilde konuşulur ve olup bitenlerden herkes tarihi bir şekilde ders çıkartarak, önümüzdeki yıllarda daha güzel bir şekilde kutlanır.”

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı