Gündem Haberleri

  Gül’le yemek yiyen Ermeni siyasetçinin başı belada

  Sefa KAPLAN
  28.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ABD ziyareti sırasında Türk-Amerikan Derneği tarafından düzenlenen yemeğe Ermeni Liberal Demokrat Parti’nin New York ve New Jersey Bölge Başkanı Krikor Salbashian’ın da katılması, gerek partide, gerekse diasporada büyük bir krize sebep oldu.

  Kısa adı Ramgavar olan Ermeni Liberal Demokrat Parti Merkez Komitesi "Acil" koduyla bir bildiri yayımlayarak, Salbashian’ın yemeğe katılıp konuşma yapmasını "Ahlak dışı" bir davranış olarak niteledi.

  Ermeni cemaatinin yayın organı Agos gazetesinde yer alan bilgilere göre, Türk-Ermeni İş Geliştirme Konseyi Başkanı Kaan Soyak, Cumhhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de katılacağı 25 Eylül’deki yemeğe Krikor Salbashian’ı da davet etti. Ramgavar’ın New York ve New Jersey Bölge Başkanı Salbashian da, daveti kabul ederek yemeğe katıldı. Yemekte bir konuşma yapan Salbashian, partisinin Türk-Ermeni ilişkileri konusundaki muhtelif görüşlerini anlattı. Salbashian konuşmasında, Türkiye-Ermenistan sınırının açılması durumunda 25 bin Ermenistanlı için çalışma imkánı ortaya çıkacağını söyleyerek bir de program önerdi.

  Salbashian’ın Cumhurbaşkanı Gül’ün bulunduğu yemekte yaptığı konuşma, gerek parti çevrelerinde, gerekse diğer Diaspora Ermenileri arasında büyük bir krize sebep oldu. Parti Merkez Komitesi, "Acil" koduyla bir bildiri yayımlayarak, "Ermeni Liberal Demokrat Parti tarafından, Sayın Salbashian’a hiçbir şekilde böyle bir görev verilmemiştir" dedi ve Salbashian’ı ağır bir dille eleştirerek, şu görüşleri dile getirdi: "... Bunu, özellikle söz konusu resepsiyonun türünü de göz önünde bulundurarak, her yönüyle, partimize üye olmanın özüne yönelik bir hakaret, aşağılık, kaba ve yakışıksız bir haraket olarak değerlendiriyoruz. Salbashian, başlı başına bir hilecilik niteliği taşıyan bu olayda, kendisini kasten yanlış biçimde tanıtarak, gerçekdışı, eksik ve yer yer de çarpık beyanlarda bulunmuştur (...) Bu pervasız tevessüllere şiddetle karşı çıkıyor ve Salbashian’ı kınıyoruz. Sayın Salbashian’ın, Türk-Ermeni İş Geliştirme Konseyi’nin mağrur bir üyesi olarak böyle bir yaklaşım sergilemesi, durumu daha da ahlak dışı kılmaktadır."

  Ramgavar’ın Doğu Amerika ve Kanada temsilciliği de Krikor Salbashian ve yandaşlarının partiden atılmasını istedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı