Gündem Haberleri

  Gül: Kıbrıs'ta sorumluluk hükümette

  Hürriyet Haber
  15.04.2004 - 13:18 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Annan planındaki boşlukların doldurulmasıyla ilgili hükümete yönelik eleştirilerde bulunan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'i yanıtladı. Gül, demokratik ülkelerdeki kararların hükümetler tarafından alındığına dikkat çekti. Adalet Bakanı Cemil Çiçek de, MGK'nın tavsiye kararında, "takdir ve sorumluluk hükümettedir" dendiğini hatırlattı.

  Gül, Devlet İstatistik Enstitüsü'nde, veri paylaşımı protokolü imza töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.
    
  Bir gazetecinin, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in 23 Ocak'ta yapılan MGK toplantısında, boşlukların Annan tarafından doldurulmasının benimsenmediği, ancak bunu Davos kararında gördüğü yönündeki sözlerini hatırlatması üzerine Gül, şunları söyledi:
    
  ''Muhakkak ki her şey Sayın Cumhurbaşkanımıza, bütün görüşmelerin kriptoları, her şey gider. Ama demokratik ülkelerde karar mekanizmaları nasıl işler bunu biliyorsunuz. Söyleyeceğim şey budur.''
    
  DEMOKRATİK ÜLKELERDEKİ KARAR MEKANİZMASI

  Başka bir gazetecinin ''Kendisinin haberi vardı yani'' şeklindeki sözleri üzerine de Gül, ''Haberi vardı, yoktu, onu konuşmuyoruz. Sizin sorduğunuz şey ayrı olabilir. Ben Sayın Başbakanın, benim İsviçre'de yaptığımız bütün konuşmaların kriptoları, yani ne konuşulmuştur, nedir, bunların hepsi belli makamlara gider. Dolayısıyla başta Sayın Cumhurbaşkanına gider. Bunu söylüyorum'' dedi.
    
  '''Yetki hükümettedir, dolayısıyla kararı hükümet vermiştir' diyorsunuz yani'' yorumu üzerine ise Gül, ''Demokratik ülkelerde karar mekanizmalarının nasıl olduğunu söylüyorum. Sayın Cumhurbaşkanı da bunu söylüyor zaten'' diye konuştu.
     
  KKTC'YE UYGULANAN AMBARGO
     
  Süreç sonuçlanırsa ABD'nin Kıbrıs üzerindeki ambargosu konusunda bir gelişme olup olmayacağının sorulması üzerine de Gül, ''Böyle bir netice ile karşı karşıya kalınırsa ilk etapta ambargoların kaldırılması, daha sonra da KKTC'nin tanınması için elimizden gelen her şeyi yapacağız'' dedi.
    
  ABD'li yetkililerden Ankara'ya bu yönde ulaşan bir sinyal ya da mesaj bulunup bulunmadığına ilişkin soruya karşılık da Gül, ''Sinyalleri sizin daha iyi takip etmeniz gerekir'' karşılığını verdi.
     
  DENKTAŞ'IN MECLİS'TEKİ KONUŞMASI 
     
  Denktaş'ın bugün Meclis'te yapacağı konuşma sırasında TBMM'de olup olmayacağı yönündeki soruya karşılık da Dışişleri Bakanı, ''Bu işi niye büyüttüğünüzü anlamadım. Olacağım. Ama Sayın Denktaş'ın görüşlerini öğrenmek için Meclis'te oturup takip etmek şart değildir'' dedi.
    
  Denktaş'ın Meclis'te söyleyemeyeceği şeyleri baş başa görüştüklerini hatırlatan Gül, ''Burada garibime giden şey şudur; işin polemik şeklidir. Hala bu tip ciddi konularda bir polemik yaratma arzusu vardır. Bunlar çok yanlış şeylerdir'' diye konuştu.
    
  Başbakan ve kendisinin Denktaş'ın neler düşündüğünü defalarca kapalı toplantılarda konuştuklarını kaydeden Gül, iki tarafın da açık toplantılarda dile getiremeyeceği görüşlerini birbirine aktardığını ifade etti.
    
  Önemli olanın, bu konuyu büyük bir sorumluluk duygusu içinde sahiplenmek olduğunu ve hükümetin de bunu sahiplendiğini kaydeden Gül, ''Bundan dolayıdır ki bu inisiyatifi başlatmıştır...Biz Türkiye'nin de KKTC'nin de en optimal noktada olduğu kanaatindeyiz'' dedi.

  BAKAN ÇİÇEK: SORUMLULUK HÜKÜMETTE

  Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Milli Güvenlik Kurulu'nun (MGK), Kıbrıs konusunda "takdir ve sorumluluğun hükümette olduğunu" yönünde karar aldığını söyledi.

  Çiçek, NTV'nin Kıbrıs sorununa ilişkin sorularının yanıtladı.

  Çiçek, Cumhurbaşkanı Sezer'in, 23 Şubat'taki MGK toplantısında boşlukların Annan tarafından doldurulmasının benimsenmediği, bunu Davos kararında gördüğü yönündeki sözlerini hatırlatması üzerine, son yapılan MGK toplantısında, "Kıbrıs konusunda takdir ve sorumluluğun hükümette olduğu" yönünde karar aldığını hatırlattı.

  Çiçek, MGK'nın tavsiye kararları aldığını da ifade etti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı