GeriGündem Gül: Kıbrıs'ta hayır diyen bedel öder
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gül: Kıbrıs'ta hayır diyen bedel öder

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Ada’da 24 Nisan’da yapılacak referandumu erteletmeye çalışan Rumlara sert çıkarak, ‘‘Hayır’ın bedelini ödersiniz’ diye seslendi. Erdoğan’ın Japonya’ya giderken, ‘Orkestrayı o yönetiyor’ diyerek vekaletini bıraktığı Gül, AKP’nin dünkü Meclis Grubu’nda konuştu.

Rumların referandumu erteletme girişimini, ‘İyi niyetten uzak’ diye niteleyen Gül, ‘Türk tarafı olarak sonuna kadar mutabakatımıza sadık kalacağız’ dedi. Rumların AB’ye Ada’yı temsilen tek başlarına katılmaları halinde bunun pozisyonlarını güçlendireceğini, Türkiye’nin AB hedefi de dahil geleceğini ipotek altına alabileceğini savunan Gül, Rumların bu girişimi konusunda BM ve AB’yi de bu konuda göreve çağırdı. Gül, referandumda Türk tarafının ‘evet’, Rum tarafının ise ‘hayır’ demesi halinde Rumların bunun bedelini ödemesi gerektiğini de savunarak, bu bedeli ödetmek için de elden gelen gayretin gösterileceğini söyledi.

DENKTAŞ’I BİZ KONUŞTURUYORUZ

Gül, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın Başbakan Tayyip Erdoğan’a yönelik, ‘Kıbrıs’ta kandırıldı’ iddiasına, ‘Başbakan başından beri bu sürecin içinde. Bu, bir Başbakan’a karşı son derece yakışıksız bir ifade’ karşılığını verdi. Gül, Denktaş’ın TBMM’de yarın yapacağı konuşmaya ilişkin de, ‘Konuşmasını biz istedik. Meclis Başkanımız Bülent Arınç ile konuştum, görüşümüz sorulunca ‘Gelip konuşsun’ dedim. Çünkü sanki konuşturulmuyor gibi bir hava verilmeye çalışılıyordu’ dedi. Gül, Denktaş’ın konuşmasını dinleyeceğini de söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle