GeriGündem Gül, Kıbrıs'ta çözüm önerisini açıklayacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gül, Kıbrıs'ta çözüm önerisini açıklayacak

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türkiye'nin, Kıbrıs meselesinin çözümü yolundaki çalışmalarıyla ilgili yakında detaylı bir açıklama yapacağını bildirdi.

Gül'e, Brezilya dönüşünde Esenboğa Havalimanı'nda, bugün basında yer alan, Türkiye'nin, İngiltere ve ABD'nin de desteğini alarak, Kıbrıs'ta barış görüşmelerinin yeniden başlaması için harekete geçtiği yönündeki haberle ilgili sorular soruldu.  “Türkiye olarak, BM'ye görüşmelerin yeniden başlatılması için yeni bir çağrı yaptınız mı?” şeklindeki bir soru üzerine Gül, şöyle konuştu:

“Türkiye, bildiğiniz gibi kapsamlı bir çözüm için daima bir adım önde olmuştur. Bu problemin kronik bir şekilde çözümsüz orada durması, hem Kıbrıs Türklerine, hem Rumlara, hem bütün dünyaya fayda sağlamamaktadır. Dolayısıyla bu problemin, BM'nin başkanlığı, gözlemi, önderliği altında kapsamlı bir çözüme ulaşmasını istiyoruz.
Bunun için bildiğiniz gibi Türkiye daima aktif olmuştur. Çeşitli çalışmalar yapmıştır, bu çalışmalarımız devam ediyor. Bunlarla ilgili bazı gelişmelerin olması tabii ki muhtemeldir. Ama bunlar bizim üstünde çok durduğumuz, çözüm için uğraştığımız önemli projeler.”

Gül, 30 Mayıs 2005'te, Kıbrıs'ta izolasyonların karşılıklı olarak kaldırılması yönündeki önerisinin hatırlatılarak, şu anda üzerinde çalıştıkları belgenin bunun daha geliştirilmiş bir hali olup olmadığının sorulması üzerine de, “Bununla ilgili çok yakında geniş tafsilatlı bir açıklama yapacağız. O zaman zaten bütün detaylar da hep ortaya çıkacak” dedi.
Gül, BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile görüşmesinin söz konusu olup olmadığı yönündeki bir soruyu da, “Birçok kişiyle zaten görüşülüyor. Tabii onunla da görüşme söz konusu” diye yanıtladı.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, ABD ve İngiltere'nin de bu çalışmalara destek verdiği yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine de, “Bununla ilgili geniş bir açıklama yapacağım çok yakında, detaylarını vereceğim” dedi.

BREZİLYA TEMASLARI

Gül, Brezilya'daki temaslarıyla ilgili yaptığı açıklamada da, gezisinin çok verimli ve başarılı geçtiğini söyledi.
Brezilya gezisinde kendisine, milletvekilleri, kamu kurumlarının temsilcileri, işadamları ve gazetecilerin eşlik ettiğini belirten Gül, resmi temasların yanı sıra, ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine yönelik görüşmeler yapıldığını ve birçok altyapı anlaşmasına imza atıldığını söyledi.

Türkiye'nin 2005 yılını “Afrika Yılı” ilan etmesinden sonra Afrika ile ilişkilerin güçlendirilmesine yönelik başarılı çalışmaların yapıldığını hatırlatan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, “Latin Amerika Yılı” ilan edilen 2006 yılında da Latin Amerika ile ilişkileri geliştirme arzusunda olduklarını söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle