Gündem Haberleri

  Gül: Kıbrıs silahtan arındırılacak

  Ankara
  20.04.2004 - 15:15 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, anlaşma olursa, Kıbrıs'taki silahların çıkarılacağını, yeni devletin ordusunun olmayacağını, adada sadece polisin silah taşıyacağını söyledi.

  Gül, Güneydoğu Avrupa Ülkeleri İşbirliği Süreci Devlet ya da Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılmak üzere Ankara'dan Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'ya gitti.

   

  Gül, Esenboğa Havaalanı'nda, Saraybosna'ya hareketinden önce yaptığı açıklamada, toplantıda öncelikle bölgeyi ilgilendiren sorunların ele alınacağını, ayrıca diğer konuların da görüşüleceğini bildirdi.

   

  Gül, bir soru üzerine, Kıbrıs'ın silahtan arındırılmasının Annan planında yer aldığını belirtti.

   

  Kıbrıs'ın ordusunun olmayacağının anlaşmada öngörüldüğünü anlatan Gül, sadece Türk, Rum ve federal polisin silah taşıyacağını ifade etti.

   

  Annan planında yeni bir değişikliğin sözkonusu olmadığını belirten Gül, Türkiye'nin adanın silahtan arındırılmasına herhangi bir itirazının olmadığını kaydetti.

   

  "KIBRIS TÜRKÜNÜN ARKASINDAYIZ"

  Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın "Türkiye'nin AB için Kıbrıs'ı feda ettiğine" ilişkin açıklamasının kendisini üzdüğünü belirterek "Netice ne olursa olsun Kıbrıs Türkünün arkasında olacağız" dedi.

  Gül, Güneydoğu Avrupa Ülkeleri İşbirliği Süreci Zirvesi için Saraybosna'ya giderken uçakta gazetecilerle yaptığı sohbette, Antalya'daki AK Parti toplantısında kapalı bir oturumda kendisine atfedilen sözler üzerine Denktaş'ın yaptığı açıklamayı değerlendirdi.

  Üzüldüğü noktanın, kapalı bir oturumda ne söylendiği tam olarak bilinmeden dedikodulara ve gazetelere yansıyan haberlere göre konuşulması olduğunu ifade eden Gül, Denktaş dahil kimseyle polemiğe girmeyeceğini, Denktaş'ın fikirlerine saygısı olduğunu, ancak ''AB için Kıbrıs'ın feda edilmesi'' yorumunun doğru olmadığını bildirdi.

  Kıbrıs Türkleri için en iyi şeyleri yapmaya çalıştıklarını söyleyen Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ''Netice ne olursa olsun Kıbrıs Türkünün arkasında olacağız ve  anavatanı daima yanlarında hissedecekler. Bunları beğenmezlerse alternatif düşünsünler. Alternatifleri daha iyiyse ona göre hareket edebilirler. Korkarım ki ileride bu alınan şeyler bile aranabilir. Bizim kalbimizden geçen KKTC bayrağının BM'de tek başına dalgalanmasıdır, ama bu mümkün olmadı. Bunun yerine karşı tarafın egemenliği alınarak siyasi eşitlik oldu.''

  Gül, bu sözlerinin Denktaş'a yanıt niteliğinde olmadığını da kaydetti.

  Kıbrıs konusunda başarılı olduklarına yüzde yüz inandıklarını kaydeden Gül, müzakere sürecinde KKTC ile her şeyi paylaştıklarını kaydetti.

  Tayvan modeline ilişkin soru üzerine Gül, önce referandum neticesinin görülmesi gerektiğini belirterek, ''Bizim her ihtimale karşı çalışmalarımız var'' dedi.

  Gül, CHP'nin Kıbrıs konusunda yeterince bilgilendirilmedikleri yönündeki eleştirilerinin hatırlatılması üzerine de, böyle bir eleştiri getirmenin ''ayıp'' olduğunu, istenilen bilgileri verdiklerini söyledi.

  BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Güvenlik Konseyi'ne sunduğu rapora ilişkin soru üzerine Gül, raporun üzerinde çalışıldığını, değerlendirmesinin sürdüğünü söyleyerek, ''Biz sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Aynı bilinci karşıdan da görmek istiyoruz'' dedi.
     
  ERDOĞAN-KARAMANLİS GÖRÜŞMESİ
     
  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Kostas   Karamanlis'in yarın yapmaları beklenen görüşmeye ilişkin bir soru üzerine Gül, önemli olanın tarafların birbirine güvenerek konuşması olduğunu kaydetti.

  Gül, iki ülke arasında samimiyetin söz konusu olduğunu belirterek,daha önceki nan hükümetleriyle olan iyi ilişkilerin yeni hükümetle de devam edeceğine olan inancını dile getirdi. Gül, Yunanistan Dışişleri Bakanı Petros Molivyatis'in ise kendilerine gelen bilgiye göre yarınki toplantıya katılmayacağını kaydetti.

  Taraflar arasında farklılıklar bulunduğunu, ancak bunları konuşabilecek özgüvenleri de olduğunu ifade eden Gül, yarınki  görüşmeden Kıbrıs'taki referanduma ilişkin Yunanistan'dan farklı bir mesajın çıkıp çıkmayacağının sorulması üzerine, ''Farklı bir şey beklemiyoruz. Herkesin görüşünü biliyoruz. Türkiye-Yunanistan ilişkilerinin düzgün şekilde devam etmesine önem veriyoruz'' dedi.

  Gül, Başbakan Erdoğan'ın referandum konusunda Karamanlis'e bir telkinin olup olmayacağı sorusuna, ''Bir başbakanın diğerine telkini olmaz, sadece konuşurlar'' yanıtını verdi.

  Abdullah Gül, bir başka soru üzerine de, Türkiye-Yunanistan istikşafi görüşmelerinin yeni turunun 26 Nisan Pazartesi günü Ankara'da yapılacağını söyledi.

  Yıl sonuna kadar bu görüşmelerin bitip bitmeyeceği sorusunu da, ''Alınan mesafeye bağlı, çalışmalar titizlikle sürüyor'' diye yanıtlayan Gül, Lahey'e gidilip gidilmeyeceğinin sorulması üzerine de,''Hele bir görüşmeler sonlansın'' diye konuştu.

  Bakan Gül, Balkanlar bölgesinin kalkınabilmesi için güvenlik sorunlarının çözümünün gerektiğini de ifade ederek, hiçbir ülkenin güvenlik sorununu çözmeden refaha ulaşamayacağını, Türkiye'nin de kendi bölgesinde bunu oluşturmaya çalıştığını kaydetti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı