Gündem Haberleri

  Gül: Kıbrıs için yeni plan büyük fırsat

  Sofia ANGELİDİS/ATİNA, (DHA)
  29.01.2006 - 14:07 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, “Türkiye'nin yeni Kıbrıs eylem planının Ada'daki sorunun aşılması için kaçırılmaması gereken büyük bir fırsat olduğunu” söyledi.

  Gül, Yunanistan’da yayımlanan Elefterotipia gazetesine verdiği demeçte, Türkiye’nin Kıbrıs hakkındaki yeni önerisinin yanı sıra, Türk-Yunan ilişkileri ve Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis’in ertelenen Türkiye ziyareti hakkında değerlendirmelerde bulundu.

  Türkiye’nin Kıbrıs’la ilgili yeni önerisi, Yunanistan’da, ’KKTC’nin izolasyonuna son vermek için yapılan bir taktik hamle’ olarak nitelendirilmişti. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Elefterotipia muhabiri Dimitris Tsiodras’a verdiği demeçte, bu konudaki hedefin, ’Doğu Akdeniz’de güçlü bir Türk-Yunan işbirliği’ olduğunu belirterek, bu işbirliğinin de, Kıbrıs’ta her iki tarafın kabul edeceği bir çözümle geleceğine inandığını ve adil bir çözümün, Yunanistan ve Türkiye ile Ada’da yaşayan Türklerle Rumları birleştireceğini kaydetti.

  ’BAZI ÇEVRELER İŞBİRLİĞİ MANTIĞINI HİÇE SAYIYOR’

  Abdullah Gül, Kıbrıs konusundaki inisiyatiflerin ve Annan Planı hakkındaki olumlu yaklaşımın Türkiye’nin Akdeniz’de istikrarın kuvvetlenmesi yönündeki isteğinin göstergesi olduğunu vurgularken, bazı çevrelerin bu işbirliği mantığını hiçe sayarak, Kıbrıs konusunda kışkırtıcı ve net olmayan bir tavır takındığını ifade etti. Dışişleri Bakanı Gül, Türkiye’nin soruna değişik bir şekilde yaklaştığını ve uzlaşmacı bir çözümden yana politika izlediğini ve Türkiye’nin 2006 yılı içinde çözüm bulunacağına inandığını ekledi.

  Gül, Gümrük Birliği ile Türkiye’nin liman ve havaalanlarını Rum bandıralı gemi ve uçaklara açılması konusuyla ilgili açıklamasında da, geçen yıldan itibaren Türkiye ve Güney Kıbrıs arasında ticari ilişkiler bulunduğunu söyledi. Liman ve havaalanı konularının ise yeni öneride izah edildiğini vurgulayan Gül, AB’nin resmi olarak Kıbrıslı Türklere karşı taahhütte bulunduğunu ve bu sorumluluğunu yerine getirmesi gerektiğini ekledi.

  ’REDDETME SİYASETİ HİÇBİR YERE GÖTÜRMEZ’

  Dışişleri Bakanı Gül, Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın, Türkiye’nin yeni önerisini reddetmesi hakkında ise ’reddetme siyasetinin hiçbir yere götürmeyeceğini, artık karşılıklı güven ve ekonomik kalkınmanın hüküm sürdüğü bir döneme girmenin tam zamanı olduğunu’ belirtti. Türkiye’nin alım ve yatırım kaynaklarının yanı sıra banka, enerji ve turizm alanında imkanları bulunduğunu ve Yunanistan ile Kıbrıs’ın bunlardan faydalanabileceğini kaydeden Gül, "Ancak öncelikle Ada’da adil bir çözüm bulunmalı" dedi.

  Karamanlis’in ertelenen Ankara ziyaretine ilişkin olarak da konuşan Gül, Türk-Yunan ilişkilerinde başbakan düzeyindeki ziyaretlerin iki ülke ilişkilerini olumlu yönde etkilediğini ve Karamanlis’i her iki Başbakan için uygun olan bir dönemde Ankara’da memnuniyetle misafir edeceklerini belirtti.

  ’1999’DAN İTİBAREN İLİŞKİLERDE OLUMLU BİR ATMOSFER YARATILDI’

  İki ülke arasındaki ilişkilerde 1999 yılından itibaren olumlu bir atmosfer yaratıldığını ve bu olumlu havanın 2005 yılında da devam ettiğini ekleyen Gül, Karacabey-Gümülcine doğalgaz boru hattı açılışında iki Başbakan’ın da törende olmasının, ikili işbirliğine ne kadar önem verdiklerinin göstergesi olduğunu vurguladı.

  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, 2005 yılı içinde iki ülke arasındaki ekonomik, ticari, turistik, doğa ve çevre konularındaki işbirliğini üstlenen komitenin, aynı yıl içinde terörle mücadele konularıyla ilgili olarak da iki kez görüştüğünü ve bu tür ilişkilerin iki ülkeyi daha da yakınlaştırdığını ekledi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı