Gündem Haberleri

  Gül: Kıbrıs için yeni girişim yolda

  Hürriyet Haber
  16.03.2005 - 16:50 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Kıbrıs’ta önemli bir çözüm olanağının, Rumlar’ın davranışı yüzünden kaybedildiğini söyledi.

  Gül, İngiltere’den dönüşünde Ankara Esenboğa Havaalanı’nda gündemdeki konularla ilgili sorulara yanıt verdi.

  Türk tarafının Kıbrıs’ta çözümden yana olduğunu vurgulayan Gül, büyük bir çözüm olanağının, Rumlar’ın davranışı yüzünden kaybedildiğini anımsattı. Gül, "Şimdi BM Genel Sekreteri başta olmak üzere herkesi buradaki çözüme katkı vermeleri için teşebbüse geçmeleri için teşvik ediyoruz" dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, geçen hafta Madrid’de BM Genel Sekreteri Kofi Annan’la görüştüğünü anımsatan Gül, Annan’ın daha önceki girişiminde başarısız olmasının ardından yeni girişiminde başarısız olmak istemeyeceğini kaydetti. Gül, "Onun için bazı çalışmalar olacaktır şüphesiz ki. Bu tip çalışmaların olduğu yönünde de işaretler var" diye konuştu. Gül, "karşı tarafın" ya da "bu işe çözüm bulacakların" hareketlenmesini beklediklerini bildirdi.

  GENEL SEÇİM SONRASI İNGİLTERE’DEN BEKLENTİ

  Bakan Gül, İngiltere’nin Kıbrıs meselesini en iyi bilen AB ülkelerinin başında geldiğine dikkat çekerken, İngiltere’nin, Türkiye’nin son açılımlarını ve izlediği politikayı da çok takdir eden ülkelerden biri olduğunu belirtti. Gül, "Kendi üstlerine düşeni yapmak için gayret içerisindeler. Bildiğiniz gibi Mayıs ayı içinde İngiltere’de genel seçimler var. Umut ediyorum ki genel seçimler sonrasında çok daha somut adımlar atma imkanları olacaktır" dedi.

  "TÜRKİYE BAŞINDAN BERİ ULUSLARARASI CAMİAYLAYDI"

  Abdullah Gül’e, ABD Büyükelçisi Edelman’ın, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in planlanan Suriye ziyaretine ilişkin olarak Türkiye’nin uluslar arası camiayla birlikte hareket edip etmemesi kararına yönelik açıklaması da anımsatıldı. Gül, açıklamanın sonrasında Büyükelçilik’ten yapılan açıklamalarla Edelman’ın niyetinin çok farklı şekilde yansımasının söz konusu olduğunun belirtildiğini ifade etti. Konuyla ilgili düzeltmenin yapıldığını belirten Gül, "Türkiye başından beri zaten Suriye konusunda uluslar arası camiayla beraber hareket etmektedir" dedi. Türkiye’nin müttefikleriyle ve komşu ülkelerle görüşmelere devam ettiğini kaydeden Gül, "Yapılan istişareler, yapılan görüşmeler, yapılan katkılar, bunlar hemen yarım saat sonra dışarı anons edilmek zorunda değildir" dedi. Gül, "Büyükelçinin de niyeti çok aşacak şekilde söylediklerinin yansıdığı görülmüştür" diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı