Gündem Haberleri

  Gül: Karikatürler sorumsuz ve provoke edici

  ANKA
  04.02.2006 - 11:16 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, önce Danimarka’da daha sonra diğer bazı ülkelerde yayınlanan Hazreti Muhammed karikatürleri için "sorumsuz ve provoke edici" tanımlaması yaptı.

  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, son günlerde büyük olaylara neden olan Hazreti Muhammed karikatürleri ile ilgili olarak, medeniyetler ittifakı ve dinler arası diyalog gibi girişimlerin olduğu böyle bir dönemde yapılan bu tür girişimleri sorumsuzluk olarak nitelendirdi.

  "BİLİNÇLİ YA DA BİLİNÇSİZ PROVOKASYON YAPIYORLAR"

  Söz konusu karikatürlerin "bilinçli ya da bilinçsiz provokasyonlar" olduğunu belirten Gül, tarihte bu tür girişimlerin örnekleri olduğunu, yazılan romanlar yüzünden pek çok canın yandığını ifade etti.
  Dışişleri Bakanı Gül, Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçisi’nin, karikatürlerin yayınlanmasından kısa bir süre sonra ilgililerin dikkatini çektiğini ve uyarılarını yaptığını söyledi.

  "TÜRKİYE KIBRIS VE YUNANİSTAN BİR İŞBİRLİĞİ MERKEZİ OLABİLİR"

  Türkiye’nin yeni Kıbrıs önerisinin pek çok ülke tarafından samimi bir teklif olarak değerlendirildiğini belirten Gül, bu çözümde tarafların siyasi pozisyonunu koruyacağını hatırlatarak, bu öneri ile amaçlarının Ada’da ekonomik bir işbirliği sağlama olduğunu ifade etti.

  KURTLAR VADİSİ ETKİLEMEZ

  Dışişleri Bakanı Gül, bir soru üzerine ayrıca, Kurtlar Vadisi Irak filminin sadece bir film olduğunu ve Türk- Amerikan ilişkilerini olumsuz etkilemesi gibi bir durumun söz konusu olamayacağını belirtti. Gül, bu tür filmlerin Amerika’da da yapıldığını söyledi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı