Gündem Haberleri

  Gül: Irak'taki gruplarla temas yeni değil

  A.A
  11.10.2008 - 14:07 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Kuzey Irak'taki Kürt liderlerin söylemlerine bakarsanız, onlar da terörden şikayet etmeye başladılar. Buna 'bela' demeye başladılar. Dolayısıyla bazı son terör hareketleri bu dayanışma, iş birliğini önlemeye dönüktür” dedi.

  Cumhurbaşkanı Gül, Estonya'nın başkenti Tallin'den dönüşünde Esenboğa Havalimanı'ndaki açıklamalarının ardından gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

  Bir gazetecinin, Metris Cezaevi'nde bir kişinin işkence sonucu öldüğü iddiasını hatırlatarak, bu konudaki değerlendirmesini sorması üzerine Cumhurbaşkanı Gül, şunları söyledi:

  “Türkiye'deki köklü reformlardan bahsederken bunların en önemlisinin insan hakları ile ilgili konular olduğunu burada söyleyebilirim. Ayrıca, bütün gözlemler de şunu göstermiştir ki bu konularda Türkiye'de olağanüstü gelişmeler vardır. Yine bu reformların en önemli parçalarından biri Türkiye'deki şeffaflıktır. Dolayısıyla bu şeffaflık ortamı içinde herhangi bir yanlış yapılabilirse eskiye benzer herhangi bir olay söz konusu olursa, bunlar artık saklanamaz. Bunlarla hemen ilgilenilir ve bunların tekrarlanmaması için ne gerekirse her türlü tedbir alınır.”

  IRAK'LA İLİŞKİDE YENİ DÖNEM

  Terörle mücadelede önlemler konuşulurken Kuzey Irak'taki bölgesel yönetimle de görüşülmesi yönünde görüşler olduğunun hatırlatılması üzerine Cumhurbaşkanı Gül, şunları söyledi:

  “Sizin şöyle bir hafızalarınızı tazelemenizi isterim. Daha önceki Milli Güvenlik Kurulu toplantılarında da yaptığımız yazılı açıklamalarda Irak'taki bütün gruplarla Türkiye'nin temas etmesi gerektiği ve bunu yaptığını zaten açıklamıştık. Ayrıca Türkiye'nin Irak özel temsilcisi var biliyorsunuz; Türkiye ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin özel temsilcisi... Özel temsilci Irak'ta bütün gruplarla olduğu gibi Kuzey Irak'taki liderlerle de tabii ki görüşüyor. Ayrıca, Bağdat'ta büyükelçimiz var. Savaş döneminde bile büyükelçiliğini kapatmayan çok nadir ülkelerden biriyiz. Büyükelçimizin de orada herkesle görüşmesi var. Irak'ın kendi anayasası var. Bu anayasa içerisinde Irak'ın kuzeyinin ayrı statüleri var.

  Bunlar Irak'ın birliği ve bütünlüğü içerisinde tanınmış çeşitli haklardır. Yine herkes biliyor ki Irak'taki otorite noksanlığı yüzünden, Irak'ın özellikle kuzeyindeki dağlık bölgeler teröristler için adeta bir korunma merkezi durumunda; oradan kaynaklanan terör var. Bununla mücadelede Irak'ta herkesle olduğu gibi Irak'ın kuzeyindekilerle de görüşmekten normal bir şey olamaz. Ayrıca şunu da hatırlatırım ki 8-9 sene önce PKK terörüne karşı hep beraber mücadele de edilmiştir.

  Ben şuna açıkçası inanıyorum, Irak'ın istikrarı, güvenliği, zenginliği Türkiye ile dostluktan, Türkiye ile iş birliğinden geçer. Bundan matuf bizim de büyük faydamız vardır. Türkiye ve Irak arasındaki ilişkiler gelişmekte. Gelişmeye başlayan yeni bir dönem başladı. Kuzey Irak'taki Kürt liderlerin söylemlerine bakarsanız, onlar da terörden şikayet etmeye başladılar. Buna 'bela' demeye başladılar. Dolayısıyla bazı son terör hareketleri bu dayanışma, iş birliğini önlemeye dönüktür. Bu açıdan bunlar Türkiye'nin yeni, bugün aldığı bir karar değil, bu yönde zaten bu görüşmeler var. Bunların da gayet doğru olduğu kanaatindeyim.”

  “(KÜRESEL KRİZDE) HERKES DİKKATLİ OLMAK ZORUNDA”

  Küresel ekonomik krize ilişkin bir soru üzerine de Cumhurbaşkanı Gül, şunları kaydetti:

  “Küresel dediğinize göre, bu kürenin içerisinde olan herkes bu konuyu konuşuyor; az veya çok herkes bundan etkilenecektir. Burada hazırlıksız ülkeler var, hazırlıklı ülkeler var. Türkiye daha önce bu krizi yaşadığı, dili yandığı için tedbirlerini daha önce almış bir ülke ama bu demek değildir ki 'bu bizi hiç etkilemez'. Muhakkak ki bizi de öyle veya böyle etkileyecektir. Onun için dikkatli olmak gerekir. Finlandiya'da 1990'lı yıllarda, orada konuştuğumuz için bu konularda geniş biçimde detaylarına vakıf olduk. Onlar da bir finans krizi yaşamışlar. Onlarda da büyük maliyet söz konusu olmuş. Ondan sonra onlar da bazı tedbirler almışlar. Bu bakımdan bu ziyaret ettiğim ülkeler, belki çok etkilenecek ülkelerin başında gelmiyor. Yani kendilerini Türkiye gibi görüyorlar ama herkes dikkatli olmak zorunda, oluyor da...”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı