Gündem Haberleri

  Gül ile Plassnik karikatür krizini görüştü

  ANKARA (A.A)
  09.02.2006 - 15:51 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile Avusturya Dışişleri Bakanı ve AB Konseyi Başkanı Ursula Plassnik, İslam dünyasını rahatsız eden karikatürlerle ilgili olarak görüş alışverişinde bulundular.

  Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Gül ile Plassnik'in karikatür olayını takiben ortaya çıkan gerilim hakkında, süregiden temasları çerçevesinde 8 Şubat'ta yaptıkları görüşmede, ifade özgürlüğünün temel bir hak olduğunu vurguladıkları kaydedildi.

  Her iki bakan görüşmede, dini inanç ve kanaatlere gerekli saygının gösterilmesi konusunda görüş birliği içinde olduklarını açıklayarak, ifade özgürlüğü ve kutsal değerlere saygının, birbirine aykırı değil, aksine birbirini tamamlayan ilkeler olduğunu kaydettiler.

  Bakan Gül ve Plassnik, son dönemde Avrupa ülkeleri büyükelçiliklerine ve ofislerine yapılan saldırılar türü şiddet eylemlerinin hiçbir şekilde hoş görülemeyeceğini vurgulayarak, son günlerde meydana gelen olayların, ne yazık ki Batı ve İslam dünyası arasında diyalog eksikliği olduğunu gösterdiğine işaret ettiler. Her iki tarafta da bu durumdan herkesin zarar görmesine yol açacak şekilde yararlanmaya çalışacak aşırı unsurların olabileceği belirtilen görüşmede, kutuplaşmanın artmasının önlenmesinin gerekli olduğu kaydedildi. Bu nedenle, BM Genel Sekreteri Kofi Annan, İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ve AB Ortak Dış ve Güvenlik Politikası Yüksek Komiseri Javier Solana'nın ortak açıklaması, iki bakan tarafından küresel düzeyde önemli bir olumlu işaret olarak memnuniyetle karşılandı.
  İki bakan, Solana'nın İKÖ'nün Suudi Arabistan'daki merkezine yapacağı ziyaretin mevcut tansiyonun düşürülmesine yardımcı olması ümidini izhar ederken, Plassnik, Türkiye'nin Avrupa ve İslam dünyası arasında diyaloğu teşvik edici, özellikle BM Genel Sekreterinin himayesinde Türkiye ve İspanya Başbakanları tarafından başlatılan Medeniyetler İttifakı ortak girişimi çerçevesindeki aktif rolünden duyduğu memnuniyeti vurguladı.

  Plassnik, Avusturya'nın, İttifak'ın önümüzdeki Yüksek Düzeyli Grup Toplantılarından birine Viyana'da ev sahipliği yapma konusundaki arzusunu dile getirirken, Gül de bu öneriyi memnuniyetle karşıladı.

  Avusturya Dışişleri Bakanı Plassnik, bu önemli konuda, Türkiye ile görüş alışverişinin, örneğin AB Dışişleri Bakanları Troykasının Bakan Gül ile 8 Mart'ta Viyana'da yapacağı toplantı çerçevesinde devamına ilgi duyduğunu belirtirken, Gül'ü, Salzburg'da 11 Mart'ta AB, Türkiye ve Batı Balkan Dışişleri Bakanlarının bir araya geleceği çalışma yemeğinde bu konuyu gündeme getirmeye davet etti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı