GeriGündem Gül: "Herkes hukuk karşısında eşittir"
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gül: "Herkes hukuk karşısında eşittir"

CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül, Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ’un tutuklanması ile ilgili olarak, "Kimse mahkeme kararı olmadan suçlu ilan edilemez. Herkes hukuk karşısında eşittir. Gayet soğukkanlılıkla takip etmek lazım. Bir yargı sürecidir" dedi.

Gece Bolu’da konaklayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ziyaretlerde bulunmak için bu sabah karayolu ile Düzce’ye geldi. Düzce Valiliği önünde Düzce Valisi Vasip Şahin tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı Gül, polis mangasını selamladıktan sonra vatandaşlara el salladı. Valilik makamına geçen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, valilik özel defterini imzaladıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, "Emekli Genelkurmay Başkanının tutuklanmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusunu Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, şöyle cevapladı:

"Tabi ki anayasamız, kanunlarımız ve Türkiye’de hukuk düzeni vardır. Türkiye’de bir yargılama sürecine şahit oluyoruz. Söylenecek başka bir şey yok. Bağımsız bir yargılama süreci vardır."

Gazetecinin "İlk kez böyle bir şey oluyor" sorusu üzerine Gül, "Başından hemen şunu söylemek isterim; kimse mahkeme kararı olmadan suçlu ilan edilemez. Bunun herkes tarafından bilinmesi lazım. Herkes yargı karşısında kanunlarla belirtilmiştir, hukuk sistemi içerisinde sorumluluğu vardır, herkes hukuk karşısında eşittir. Gayet soğukkanlılıkla takip etmek lazım. Bir yargı sürecidir" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Prof. Dr. Mümtazer Türköne’nin, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu üyeliğinden istifa etmesiyle ilgili olarak ise, "Mümtazer Türköne açıklamasını yapmıştır. Dikkatle bakıldığında görülecektir" dedi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle