Gündem Haberleri

  'Gül hariçten gazel okuyor'

  Hürriyet Haber
  24.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  FP Genel Başkan Yardımcısı Ertan Yülek, şartla salıverilme ve cezaların ertelenmesine ilişkin yasanın adil olmadığına inandıklarını söyledi. Yülek, FP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamalarda, geçen bir yıl içinde hükümetin icraatının kötü olduğu görüşünü savunarak, "Hükümet geçer not almamıştır. Hükümetin notu sıfırdır" dedi.

  Yülek, 'hükümeti işbaşına getiren bazı çevrelerin' de iktidardan rahatsızlık duyduğunu öne sürerek, ekonominin IMF'ye emanet edildiğini söyledi. Cezaevlerinde yapılan 'Hayata Dönüş Operasyonu'nu da eleştiren Yülek, hükümetin, Viyana'yı kuşatma altına alan muzaffer komutan edasıyla cezaevlerine girdiğini ancak 'yüzüne gözüne' bulaştırdığını iddia etti.

  Yülek, FP Kayseri Milletvekili Abdullah Gül'ün, bir gazetede yer alan, "Erbakan hapis yatmayı göze alsaydı, FP de affa vesile olmazdı" sözlerinin anımsatılması üzerine, "Gül, hariçten gazel okuyor. Yaptığı ucuz kahramanlıktır" dedi. Gül'e, 75 yaşına gelmiş, ülkede başbakanlık yapmış birinin hapse girmesinden memnun olup olmayacağını soran Yülek, "kamuoyu vicdanını rahatsız etmemesi" için söz konusu yasa için Anayasa Mahkemesi'ne iptal başvurusu yapmayacaklarını bildirdi.

  Bundan önce de hükümetin, bir af yasa tasarısı getirdiğini ancak bunu 'yüzüne gözüne' bulaştırdığını savunan Yülek, son dönemde şartla salıverilme ve cezaların ertelenmesini gündeme getirdiğini anımsattı.

  FP'nin, söz konusu yasanın 1. maddesine yönelik eleştirilerinin bulunduğunu kaydeden Yülek, "Ama hükümet şartla salıvermeyi ve ertelemeyi birlikte getirdi. Bu affın adil olmadığına biz de inanıyoruz" diye konuştu.

  Yülek, yasanın 2. maddesinin, 'Erbakan maddesi' diye anılmaması gerektiğini ifade ederek, bu yasanın, pek çok kişiyi kapsadığını söyledi

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı