GeriGündem Gül, Filistin ve İsrail'i kapsayan bölge turunda
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gül, Filistin ve İsrail'i kapsayan bölge turunda

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Erez sanayi bölgesinin yeniden canlandırılması kapsamında Filistin ve İsrail'i kapsayan bölge turuna çıktı.

Gül, Esenboğa Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, İsrail'in Gazze'den çekilme kararının ardından şehrin imar faaliyetlerinin uluslararası kamuoyunda öncelikli konu haline geldiğini söyledi ve bu çerçevede Türkiye'nin yakın kültürel ve tarihi bağlarını da göz önünde tutarak, katkıda bulunmaya karar verdiğini kaydetti.

TOBB'un Filistin Ticaret, Sanayi ve Tarım Odaları Birliği ve İsrail İmalatçılar Birliği ile bu çerçevede işbirliği imkanlarını araştırdığını hatırlatan Gül, her üç ülkenin işadamlarının katıldığı Ankara forumu adı altında bir dizi toplantı düzenlendiğini bildirdi.

Bu sürecin bir ürünü olan Erez sanayi bölgesinin yeniden canlandırılması projesi için bölgeye gittiğini söyleyen Gül, bu projeye ilişkin ilk imzayı bugün Filistin Dışişleri Bakır Nasır El Kıdva ile atacaklarını, yarın da Kudüs'te İsrail Dışişleri Bakanı Silvan Şalom ile projenin ikinci halkasını oluşturacaklarını belirtti.
Bakan Gül, Gazze'nin dünyada nüfus yoğunluğu en fazla olan şehir olduğuna dikkati çekerek, TOBB'un bu projesiyle küçük ve orta ölçekli sanayi kuruluşlarının yeniden canlanacağını ve işsizlik probleminin çözümüne katkı sağlanacağını söyledi.

Gül, ziyareti çerçevesinde ikili temaslarda da bulunarak, Türkiye'nin Filistin ve İsrail ile ikili ilişkilerini değerlendireceklerini kaydetti.

Gül, bir gazetede Terörle Mücadele Yüksek Kurulu'nun başkanlığına getirildiğine ilişkin bir haber yer aldığının hatırlatılması üzerine, bunun yeni bir gelişme olmadığını, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın genelgesiyle zaten bu kurulun başkanlığına getirilmiş olduğunu ve kurulun daha önce kendi başkanlığında toplandığını belirtti. Gül, son MGK'da terörle mücadele çerçevesinde birçok konunun ele alındığını da söyledi.

BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Kıbrıs konusunda yeni bir girişim hazırlığı içinde olduğu haberlerinin hatırlatılması üzerine de Gül, kendilerine yansıyan bir şey olmadığını ancak Türkiye'nin zaten kapsamlı bir çözüm istediğini kaydetti.
Çözümün BM'de ve Kofi Annan'ın inisiyatifiyle olabileceğini söyleyen Gül, “başka bir yerde çözüm aramanın beyhude olduğunu” ifade etti. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle