Gündem Haberleri

  Gül: Filistin’in başkenti Kudüs

  Uğur ERGAN/KUDÜS
  05.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, kısa süre önce yeni binasında hizmet vermeye başlayan Kudüs Başkonsoluğu’nun Atatürk büstü önünde bulunan özel defterine yazdığı yazıyla, ’Filisitin’in başkenti Kudüs’tür’ mesajı verdi.

  Ramallah’ta, Filistin Sanayi Bölgesi’nin kurulmasına ilişkin ilk belgeyi imzaladıktan sonra Kudüs’e dönen Gül, burada Türk Başkonsolosluğu’nu ziyaret etti.

  Türkiye’nin Tel-Aviv Büyükelçisi Feridun Sinirlioğlu ve Büyükelçi unvanına sahip Kudüs Başkonsolosu Ercan Özer tarafından karşılanan Gül, Büyükelçi Özer tarafından özel defteri imzalamaya davet edildi. Gül, özel defterin önünde Dışişleri Sözcüsü Namık Tan ve Özel Kalem Müdürü Mehmet Samsar ile uzun süre fikir alış verişinde bulundu. Gül, daha sonra deftere aynen şunları yazdı:

  "Bağımsız Filistin Devleti gerçekleştiğinde bugün başkonsolosluk olarak ziyaret ettiğim bu binayı Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği olarak ziyaret etmek dileğiyle. Abdullah Gül, T. C. Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı."

  Gül,
  Kudüs’ten Ramallah’a giderken ve Ramallah’tan da Kudüs’e geri dönerken iki farklı makam aracı kullandı. Ramallah’a geçiş noktasına kadar Tel-Aviv Büyükelçiliği’ne ait araçla gelip giden Gül, Ramallah’ta ise Filistin Devleti’nin kendisine verdiği makam aracına bindi. Bu araca Türk ve Filistin bayrakları takıldı.

  Deftere ilk imza

  Dışişleri Bakanı Gül, Kudüs Başkonsolosluğu’ndaki özel defteri imzalayan ilk yetkili oldu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı