Gündem Haberleri

  Gül’den 'güçlü diaspora' mesajı

  ANKARA
  18.06.2013 - 22:38 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Ülkeleri güçlü yapan sadece kendi nüfusları veya ekonomileri değildir; güçlü bir diasporası olan ülkeler çok daha güçlü oluyor” dedi.

  Cumhurbaşkanı Gül, dün Çankaya Köşkü’nde Yurtdışı Vatandaşlar Danışma Kurulu üyelerini kabul etti. Cumhurbaşkanlığı’nın internet sitesinde yer alan bilgiye göre, kuruldan büyük beklentileri olduğunu belirten Gül şunları kaydetti:

  TÜRKİYE ÖRGÜTLÜ OLMALI

  “Öğrenci olarak gittiğimiz ülkelerde bugün artık çok farklı konumlarda varız; siyasetçiler olarak varız, o ülkenin büyük işadamları olarak varız, o ülkenin önemli bilim insanları olarak varız, kültür-sanat dünyasının çok önemli temsilcileri olarak varız. O ülkelerde çok etkin şahsiyetler var. Türkiye örgütlü olursa, dayanışma içinde olursa bundan faydalanır.

  TÜRKİYE ÇOK GÜÇLÜ HALE GELDİ

  Ben esas, büyük trende bakıyorum. Bundan 10 yıl önce Türkiye büyük ekonomik krizlerle veyahut çok büyük temel insan hakları meselesiyle dünya gündeminde olurdu. Bugün baktığımızda, bu son günlerdeki problemleri bir kenara bıraktığımızda, Türkiye daima yükselen bir ekonomi olarak, daima yatırım yapan bir ülke olarak, daima ekonomisi büyüyen bir ülke olarak dünya gündeminde oldu. Ayrıca son 10 yıl içerisinde çok köklü reformları gerçekleştirdik Türkiye’de. Bu reformlar, siyasi reformlar, demokratik reformlar, hukuk reformları ve ekonomik reformlar hepsi el ele olduğu için Türkiye bugün çok güçlü bir hale geldi. Eminim ki sizler de anavatana bağlı Türk kimliğini taşıyan insanlar olarak, daima gururlandınız ve daima başınız dik oldu.

  DÜNYA İLE BULUŞMUŞ ÜLKEYİZ

  Bütün bunlar olurken Türkiye’nin potansiyeli de dünyada ve özellikle Avrupa’da çok daha fazla ilgi uyandırmıştır. Bunun neticesinde de çok büyük yatırımlar Türkiye’ye gelmeye başladı. Bunun daha da güçlü bir şekilde devam etmesi gerekir. Bundan hiç birinizin tereddüdü olmasın. Artık dünya ile buluşmuş, birleşmiş bir ülke var.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı