Gündem Haberleri

  Gül: Ciddi sorunlarla karşı karşıyayız

  Hürriyet Haber
  29.09.2005 - 18:39 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Müzakere Çerçeve Belgesi netlik kazanmadan Lüksemburg'a gitmeyeceklerini söyledi ve "Ciddi sorunlar ve zorluklarla karşı karşıyayız" dedi.

  Dışişleri Bakanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında AB ile ilgili son gelişmeleri değerlendiren Gül, Müzakere Çerçeve Belgesi'nin kabulünün 3 Ekim'deki AB dışişleri bakanları toplantısına kalmasını normal karşıladıklarını belirterek, bu derece önemli bir konunun dışişleri bakanları düzeyinde ele alınmasının doğal olduğunu kaydetti.

  Kendilerinin AB ile randevularının 3 Ekim Pazartesi akşam saatlerinde olduğunu hatırlatan Gül, “Müzakere Çerçeve Belgesi ile ilgili görüşlerimiz herkes tarafından biliniyor, çerçeve belgesini görmeden Lüksemburg'a gitmeyeceğimiz de biliniyor” dedi.

  Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türkiye ile AB arasındaki katılım müzakerelerinin başlamasıyla ilgili ciddi problemlerle karşı karşıya olduklarını, ancak yoğun diplomasi trafiğinin devam ettiğini söyledi.

  Dışişleri Bakanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında son gelişmeleri değerlendiren Gül, AB'ye daha önce üye olmuş ülkelerin de benzer zorlu süreçlerden geçtiklerini hatırlatarak, AB ile yoğun diplomasi trafiğinin kendisinin New York'ta BM Genel Kurul çalışmalarında olduğu sırada başladığını kaydetti.

  “Müzakerelerin başlamasıyla ilgili ciddi problemlerle karşı karşıyayız” diyen Gül, konuya ilişkin daha fazla ayrıntı vermenin şu aşamada çözümü zorlaştıracağına işaret ederek, “Herkes elinden geleni yapıyor, yoğun diplomasi trafiği içindeyiz” diye konuştu.

  Gül, süreç içinde herkesin elinden geleni yapması gerektiğini kaydetti ve Türkiye'nin asla kabul edemeyeceği hususların AB dönem başkanlığı ve AB üyeleri tarafından iyi bilindiğini söyledi. Gül, ”Çalışmalarımızı dikkat ve ciddiyetle yürütüyoruz, neticeyi hep beraber göreceğiz” dedi.

  Bir soru üzerine, Müzakere Çerçeve Belgesi'nin kabulünün “son dakikaya kalmasını” değerlendiren Gül, diğer ülkelerin üyelik süreçleri incelendiğinde, bu sürecin her zaman herkes için zor olduğunu ifade ederek, “Şüphesiz Türkiye için farklı zorluklar var, Türkiye'nin büyüklüğünden, farklı özelliklerinden kaynaklanan. Öte yandan, bunlar Avrupa için avantajdır aslında” diye konuştu.

  Gül, müzakerelerin 3 Ekim'de başlamama riskinin bulunup bulunmadığı şeklinde bir soruyu da “Şüphesiz ki var ama bir taraftan da yoğun gayret var” diye yanıtladı.

  Gül, yoğun bir diplomasinin devam ettiğini belirterek, "Türkiye'nin hedeflerini ve bu müzakereyle nereye gitmek istediğini herkes biliyor" dedi.

  Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gül, "AB Müzakere Çerçeve Belgesi'ni görmeden gitmeyeceğimiz herkes biliyor. Ümit ediyorum ki bir uzlaşmaya varılır. Böyle bir tarihi olayın gerçekleşmesi için herkesin üzerine düşen görevi yapması gerekir." dedi.

  "Türkiye'nin asla kabul edemeyeceği konular vardır. Gerek dönem başkanları gerekse ülkeler bunları bilmektedir. Neticeyi beraberce göreceğiz" diye konuşan Dışişleri Bakanı, "Müzakereler tüm diğer üyeler için de için zor olmuştur. Türkiye için daha farklı zorluklar var" dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı