Gündem Haberleri

  Gül: Birliklerimiz saldırıyı önceden fark etmişler

  A.A
  18.07.2007 - 12:09 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Afganistan'ın başkenti Kabil'in batısında Türk konvoyunu hedef alan bombalı intihar saldırısına ilişkin, “Çok şükür ki özel harekat birliklerimiz böyle bir saldırı teşebbüsünü daha önceden fark etmişler” dedi.

  Bakan Gül, seçim çalışmaları nedeniyle geldiği Kayseri'de, saldırıya ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye olarak Afgan halkına çeşitli alanlarda yardımlarda bulunduklarını söyledi.

  Afganistan'da yaptırdıkları hastanelerde 800 bin Afganlının tedavi gördüğünü, inşa edip Afgan hükümetine teslim ettikleri okullarda 45 bin öğrencinin eğitim gördüğünü belirten Bakan Gül, Afganistan'ın bazı bölgelerinde bölgesel kalkınma çalışması yaptıklarını da kaydetti.
  Özel Harekat birliklerinin Afganistan'da “cansiparane” görev yaptıklarını ifade eden Gül, şöyle konuştu:

  “Heyetimize maalesef bir intihar saldırısı oldu. Özel Harekat birliklerimiz orada gerçekten cansiperane görev yapıyorlar. Ben gittiğimde de büyük bir özveriyle çalışmışlardı. Ben gittiğim gün ABD Başkan Yardımcısı Cheney de oradaydı ve intihar saldırısında 20 kişi öldü. Biz ise o gün bütün Kabil'i dolaşmıştık. Çok şükür ki Özel Harekat birliklerimiz böyle bir saldırı teşebbüsünü daha önceden fark etmişler ve erken önlediler. Bir güvenlik görevlimizin yarası var. O da çok ciddi hayati bir yara değil. Çok şükür böyle atlatıldı. Bunlar zor işler. Dünyanın her tarafında var. Ya Afganistan ile Türkiye arasında tarihin derinliklerine dayanan dostluktan vazgeçeceksiniz, oradaki kardeşlerinize yardım etmeyeceksiniz ya da çalışmalara devam edeceksiniz.”

  RIZA ALTUN'UN IRAK'A KAÇMASI

  Fransa'da tutuksuz yargılanan, terör örgütü PKK'nın Avrupa'daki elebaşılarından Rıza Altun'un Irak'ın kuzeyine kaçtığının hatırlatılması üzerine Gül, şöyle konuştu:

  “Bununla ilgili bugün Avusturya Büyükelçisini davet edip, Avusturya nezdinde bu kınanacak. Çünkü Interpol tarafından aranan bir teröristin bu şekilde kendi topraklarından geçmesine zaten müsaade etmemeleri lazım. Bir de uçağa binmesi, uçakla bir ülkeden başka bir ülkeye transfer edilmesi kabul edilebilecek bir husus değil.”

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı