Gündem Haberleri

  Gül: Avrupa karikatürde basiretli davranmadı

  ANKARA(ANKA)
  22.02.2006 - 13:17 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, karikatür krizinin ardından İslamafobia’nın ortaya çıktığı uyarısında bulunurken, "Avrupa’da ortaya çıkan o olay basiretli davranılmış olsaydı yerinde önlenebilirdi" dedi.

  Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyelerine, karikatür krizi sonrasında dünyada giderek artan İslam düşmanlığıyla ilgili son gelişmeleri ve Türkiye’nin girişimlerini anlattı.

  Küreselleşmenin birçok avantajının yanında birçok riskleri de beraberinde getirdiğini belirten Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, "Herkesin attığı adımın neticesi olmaktadır. Adım atarken neticesini, nereye gittiğinin sorumluluğunu hatırlamalıdırlar. Son dönem içerisinde birçok tehlikeli gelişmeyle karşı karşıya kaldık. Bunlardan birisi Danimarka’da peygamber efendimize ilişkin çizilen çok çirkin karikatürler oldu. Bu karikatürler yayımlandıktan sonra zaman geçti, daha sonra bazı Avrupa ülkeleri de yayımlanmaya başladı. Bütün bunları bize bugünkü dünyada farklı dinler farklı tarihi geçmişlerden gelen toplumlar arasında daha iyi uzlaşma gayretleri varken bunu adeta torpillemek durdurmak için gayretlar olarak gördük" şeklinde konuştu.

  BASİRETLİ DAVRANSALARDI YERİNDE ÖNLENEBİLİRDİ

  Bunların bir kısmının bilinçli olabileceğini kaydeden Gül, "Bazısı bilinçli olabilir, bazısı hasta ruhlu insanların yaptığı hareketler olabilir. Bu tip çirkin saldırılar olmuştur" dedi. Basın özgürlüğünün demokrasilerin, açık toplumun ana ilkesi olduğunu vurgulayan Gül, şöyle konuştu:

  "Ama basın hürriyetini, ifade hürriyetini savunurken başka insanların dini inançlarına, milliyetlerine saldırı olmamalı. Bazıları bunları çelişki olarak görüyor. Bunlar çok yanlış. Basın hürriyeti ve ifade hürriyetinde başkasına saygı göstermek birbirini tamamlayan unsurdur. O bakımdan Avrupa’da ortaya çıkan o olay basiretli davranılmış olsaydı yerinde önlenebilirdi. Nitekim bazı Avrupa ülkeleri Avrupa’daki bazı siyasiler basiretli de davranmışlardır, ’Bizde basın hürriyeti vardır, ama bu başkasının dinine inancına saygısızlık yapmayı gerektirmez’ demiştir."

  "BAYRAK YAKMA, BÜYÜKELÇİYE HAKARET" BUNLAR YANLIŞ

  Müslümanların yaşadığı ülkelerdeki eylemler için uyarılarda bulunan Gül, "Şüphesiz ki meşru şekilde yapılması gerekir. Eğer tepkiler bunun dışına taşarsa şiddete, yakmaya, yıkmaya kadar giderse o zaman tabii ki haklıyken haksız konuma düşülür" dedi. Bu eylemlerde yaşanan olaylara dikkat çeken Gül, "Yabancıları korumak büyükelçilikleri korumak bunlar muhakkak ki her ülkenin görevidir. Bayrakların yakılması büyükelçilere hakaretler bunlar çok yanlış işlerdir. Bizim kendi temsilciliklerimize bayrağımıza nasıl bir saygısızlık yapılırsa başka bir ülkelerinin muhakkak ki bayrağına bu tür saygısızlıkların yapılmaması gerekir" diye konuştu.

  LİDERLER VE BASIN DÜNYAYI SÜKUNETE DAVET ETMELİ

  Bugünkü dünyada varolan çok büyük riskleri minimize etmek için alınacak hukuki tedbirler üzerinde çalıştıklarını anlatan Gül, İKÖ ve AB ile yakın temasta olduklarını söyledi. Gül, "Söyledimiz şey şu oldu: Ne yazık ki batı dünyasında antisemitizmin yerini İslamafobia dediğimiz İslam düşmanlığı tutmaya başladı. Aslında bunu önleyici hukuki tedbirler vardır ama yeterli değil, birçok ülkede antisemitizm ve İslam düşmanlığı yapmak kanunen de yasaktır" dedi. İlgili sözleşmelerin kuvvetlendirilmesi için Türkiye’nin çalışma yürüttüğünü açıklayan Gül, Avrupa’da yaşayan Müslüman ve Türklere yönelik yanlış uygulamaların gündeme gelebileceği uyarısında bulundu. Gül, "Bunlar karşılıklı tırmandığında Avrupa başta olmak üzere dünya çok daha farklı tedbirlerle karşı karşıya gelmektedir. Onun için basiretli liderler, basın yayın organları ve kamu görevlilerinin dikkatli davranması gerekir tüm dünyayı sükunete ve sorumluluğa davet etmelidir" dedi.

  BM’nin toplantılarının arttığını, TBMM’nin bu yöndeki girişimlerinin de çok önemli olacağın ve lojistik destek sağlayacaklarını belirten Gül, "Bugünkü dünyanın değerleri insan haklarına saygıdır, din özgürlüğüdür herkesin kimliğine saygıdır. Bu çerçevede Türkiye de üzerine düşeni yapmak için elinden geleni yapıyor" dedi.

  ELKATMIŞ: VİCDAN TESTİ GİBİ UYGULAMALAR

  Komisyon Başkanı Mehmet Elkatmış da 11 Eylül’den Müslümanlara karşı düşmanlık oluşmaya başladığını söyledi. Terörle İslamın özdeşleştirilmeye, İslamın terörün kaynağı olarak gösterilmeye çalışıldığını belirten Elkatmış, "Vicdan testi gibi aşağılayıcı, dışlayıcı uygulamalar yapılmıştır. En son olarak da karikatür olayıyla basın özgürlüğünün de dışına çıkılarak, müslümanlara topyekün saldırılar yapılmıştır" dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı