Gündem Haberleri

  Gül atmaya devam edeceğiz

  Selçuk ŞENYÜZ/ ANKARA
  27.09.2014 - 01:25 | Son Güncelleme:

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, Van bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk’un Suriye sınırında, Suruç’tan Kobani’ye geçmek isteyenlere müdahale sırasında taş atmasıyla ilgili “Askerimize taş atan vekile de sesleniyorum: Biz sizlere gül atmaya devam edeceğiz. O taşlar milletin vicdanına ve Türkiye’deki Kürt kökenli kardeşlerimizin vicdanına atılmış taşlardır” dedi. Başbakan olarak ilk kez katıldığı Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısında Davutoğlu, şunları söyledi:

  BİRBİRİNİN ALTERNATİFİ DEĞİL

  Çözüm Süreci, bizim ciddiyetle sahiplenmemiz ve gece gündüz çalışmamız gereken süreçtir. Çözüm Süreci ve kamu düzeni birbirinin alternatifi değildir. Şehirlerimizin çevrelerinde çözüm sürecini istismar eden olursa onlara gerekli cevap verilecektir. Suriye’den Türkiye’ye sığınan Kürtlerin sayısı 160 bin 335’e ulaştı. Sınırlarımızı açtık. Her şeyimizi paylaşmaya hazır olduğumuzu gösterdik. Mültecilerin sayısı 1.5 milyonu aştı. Son günlerde Suruç’ta provokasyon yapanlara da buradan seslenmek istiyorum; daha önce Suriye’den Arap ve Türkmen kardeşlerimiz akın akın geldiklerinde ‘Niye kapıyı açıyorsunuz’ diyenlerin şimdi orada gösteri yapmaya hakları yoktur. Bir insanlık meselesi olduğunda bizim için insan vardır ve insana insan olarak muamele etmek vardır. Hepsi bizim kardeşimizdir. Bu konuda istismara izin vermeyiz.

  ASKERİ OPERASYONU DESTEKLERİZ

  Mülteciler gelmeye başladıktan sonra herkesi harekete geçirmeye çalıştık. Tüm yanlışlıklar IŞİD’i sahneye çıkardı. Terörün ve radikalizmin tek ilacı, bütünleştirici siyaset ve kültürdür. Bu belanın bize bulaşmaması için çalışacağız. Ulusal güvenliğimiz için her türlü tedbiri alırız. Sadece halkımızın güvenliğini düşünüp her türlü tedbiri alırız. Herhangi bir askeri operasyon ve çözüm bölgeye huzur getirecekse bunu destekleriz. Ama kamuoyuna dönük hamleler şeklinde benimsenirse bunu da konuşuruz. Suriyeli, Iraklı kardeşlerimizin huzuru için her şeyi yapacağız. Orada bir mezhep çatışması varken biz rahat uyuyamayız. Bizde mezhepçilik olmamıştır, bundan sonra da olmayacaktır. Irak ve Suriye’de yaşananların hiçbirinde Türkiye’nin bir sorumluluğu yoktur. Çevremizdeki yaşananlar herkes için bir uyarıdır. Her kesime açığız, kimse bizim için dışarıda değildir.

  YERİNDE OLMAK İSTEMEZDİM

  Anamuhalefet partisi bu dönemde bir yenilgi psikolojisi içinde. Cumhurbaşkanlığı seçiminde tattıkları yenilgiden sonra bir iç girdaba girdi. Bizdeki vefa örneği ile oradaki vefasızlık karşılaştırılsın. Bir lider düşününüz ki 944 imzayla aday gösteriliyor. Seçim yapılıyor 740 delegenin onayını almış. Ya 944 delege zorla, baskıyla, tıpış tıpış imza attılar ve aday gösterdiler ya da 204 kişi bir şekilde liderlerine vefasızlığı siyasetin bir gereği olarak gördüler. Doğrusu ben Kılıçdaroğlu’nun yerinde olmak istemezdim. Acaba kongre bittiğinde gördüğü her delegede ‘Bu bana imza verdi de sonra oy vermedi mi’ diye bir şüphe taşımaktansa liderlik makamını terk ederim. Kılıçdaroğlu ve o ekip aynı dönemlerde bir başka zillete de imza attılar. Bütün dünya Türkiye’deki cumhurbaşkanı törenini hayranlıkla izlerken Meclis’te milletin yüzde 52 oyuyla seçilmiş Cumhurbaşkanı’na saygısızlık etme cüretini gösterdiler.

  KILIÇDAROĞLU TAKDİRE ŞAYAN

  101 gün rehine olan kardeşlerimiz geri döndüler. Kılıçdaroğlu aradı tebrik etti, takdire şayandı. Milletin bayramı için aynı tavrı Sayın Bahçeli’den, Sayın Demirtaş’tan beklerdim, siyasi kültür adına üzüldüm. Birileri 101 günü provokasyonla geçirdiler. Türkiye ile IŞİD işbirliği içinde dediler. Acı içindeki aileleri bize karşı kışkırttılar. Muhalefet üzerimize öyle geldi ki. Sabırla davrandık. En kritik dönemde benimle ilgili gensoru verdiler. İstediler ki öyle şeyler söyleyeyim ki rehinelerimizin can güvenliği tehlike altına girsin.

  NEPOTİZM OLMAYACAK

  Yol arkadaşlarım olarak sizden beklentimiz, Ankara’da üst düzeyde yapılan değişim nasıl olgunluk içerisinde yapılmışsa, il ve ilçelerdeki yapılırsa, değişimlerde de aynı olgunluğu göstermenizi bekliyorum. Küçük hesapların yer almasını istemiyorum. Bu süreçte nepotizm (akraba ve yakın arkadaşları kayırma) olmayacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı