Gündem Haberleri

  Gül: Anti-semitizmin yerini İslam karşıtlığı alıyor

  ANKARA(ANKA)
  06.02.2006 - 12:39 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Hazreti Muhammed karikatürlerinin yayınlanmasını "sorumsuzca bir saygısızlık" olarak nitelendirdi ve bazı ülkelerde anti semitizmin yerini İslam karşıtlığının aldığını söyledi.

  Ankara’da düzenlenen ve çok sayıda yerli ve yabancı diplomatın katıldığı "Kamu Diplomasisi" konuyu toplantının açılış konuşmasını yapan Gül, çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Gül, karikatürlerin ardından yaşanan bu olayların sürpriz olmadığını söyleyerek, daha önce Danimarka’daki Türk büyükelçisinin birçok Müslüman ülkenin büyükelçisi ile birlikte yetkililerin dikkatini çektiğini söyledi.

  "MÜSLÜMANLAR HAKLIYKEN HAKSIZ KONUMA DÜŞMEMELİ"

  Şu anda karikatürler yüzünden dünyanın pek çok yerinde istenmeyen olaylar yaşandığını belirten Dışişleri Bakanı Gül, "Basın özgürlüğü, neticesi ne olursa olsun aklına geleni yapmak anlamına gelmez. Bu sorumsuzca yapılan bir saygısızlığın neticelerini birçok insan çekiyor. Daha önce de bu tip olaylar olmuştu. Hatırlarsanız Salman Rüşdi olayında birçok masum insan dünyanının farklı yerlerinde hayatını kaybetmişti" dedi.

  Bazı ülkelerde protestolar sırasında yaşanan şiddet eylemlerini de kınayan Gül, "Özellikli Suriye’de yaşananları hiçbir şekilde tasvip etmiyoruz. Bunlar konuşarak, diplomasi ile çözülecek işlerdir. Müslümanlar haklıyken haklı konuma düşmemelidir" diye konuştu.

  GÜL’DEN İSLAM KARŞITLIĞI UYARISI

  Dünyada bazı ülkelerde anti semitizmin yerini İslam karşıtlığının aldığını ifade eden Abdullah Gül, Türkiye olarak bütün bunlara karşı dünyanın dikkatini çekiyoruz. Ayrılıkçılık, ırkçılık, dinler arasında ayrım yapmak, bütün bunlara karşı yaptığımız görüşmelerde dikkati çekiyoruz" dedi.
  Gül ayrıca, "Üzülerek söylüyorum ki son yıllarda bir Müslüman düşmanlığı olmaya başladı. Bunun çok tehlikeli olduğunu düşünüyorum. Özellikle terör, şiddet, bularla dinin hiçbir zaman birleştirilmemesi gerekir. Her dine mensup toplumlar içinden yanlış insanlar çıkabilir. Tarihe baktığımızda milyonlarca insanını ölümüne neden olan kişiler çıkmıştır. Bunun ayrımını iyi yapmak gerekir. Sayın Başbakanımız da İspanya başbakanı ile bir çağrı yaptı" diye konuştu.

  "TRABZON SALDIRISINI ŞİDDETLE KINIYORUZ"

  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, bir soru üzerine ayrıca Trabzon’da bir papazın öldürülmesi olayının, karikatürler ile bağlantısının olmayacağını tahmin ettiklerini belirtti. Yetkililerin konu ile ilgili yoğun bir çalışma içinde olduğunu belirten Gül, "Saldırıdan gerçekten büyük bir üzüntü duyduk. Bir din adamına bir dini mekanda yapılan bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Bunun tamamen bireysel bir saldırı olduğunua inanıyoruz, bütün göstergeler de o yönde" dedi.
  Gül, kamu diplomamasisi konulu toplantının açılış konuşmasında ise bazı önemli kararlar alınırken popülarite, ticari çıkarlar gibi konuların arka planda bırakılması gerektiğini söyledi. Abdullah Gül’ün Devlet Konuk evinde yaptığı konuşmaya basın da büyük ilgi gösterdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı